Strona głównaZdrowieZawroty głowy przy wstawaniu? Oznaczają wyższe ryzyko demencji

Zawroty głowy przy wstawaniu? Oznaczają wyższe ryzyko demencji

Część osób, które mają zawroty głowy czy mroczki przed oczami podczas wstawania, może mieć zwiększone ryzyko rozwoju demencji w późniejszych latach. Stan, zwany hipotonią ortostatyczną, jest rozpoznawany, gdy ludzie doświadczają nagłego spadku ciśnienia krwi w czasie wstawania.
Zawroty głowy przy wstawaniu? Oznaczają wyższe ryzyko demencji [fot. kalhh from Pixabay]
Okazało się, że demencja jest częściej diagnozowana u osób, które doświadczają spadku jedynie skurczowego ciśnienia krwi, nie zaś u osób doświadczających tylko spadku rozkurczowego ciśnienia krwi lub ogólnego poziomu ciśnienia krwi.

Ciśnienie skurczowe to pierwsza, czyli najwyższa liczba w odczycie ciśnienia krwi. Skurczowe ortostatyczne zostało zdefiniowane jako spadek o co najmniej 15 mmHg po wstaniu z pozycji siedzącej.

- Warto monitorować ciśnienie krwi ludzi, gdy zmieniają pozycję z siedzącej na stojącą - mówi autorka badania Laure Rouch z University of California w San Francisco. - Kontrolowanie tych spadków ciśnienia krwi może być sposobem na dbanie o umiejętności myślenia i w miarę - dodaje.

W badaniu wzięło udział ponad 2 tysiące osób w średnim wieku 73 lata, które początkowo nie miały demencji. U wszystkich regularnie mierzono ciśnienie krwi. W sumie u 15 proc. pacjentów odnotowano niedociśnienie ortostatyczne.

Jak odkryto, osoby ze skurczowym niedociśnieniem ortostatycznym były prawie o 40 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż pozostali. W grupie ludzi ze skurczowym niedociśnieniem ortostatycznym u 26 proc. rozwinęła się z czasem demencja, w porównaniu 21 proc. grupy ludzi bez takiego niedociśnienia. Kiedy uwzględniono także inne czynniki mogące wpływać na ryzyko demencji, takie jak cukrzyca, palenie papierosów i spożywanie alkoholu, osoby ze skurczowym niedociśnieniem ortostatycznym były o 37 proc. bardziej narażone na rozwój .

Odkryto też, że u osób, u których odczyty ciśnienia skurczowego przy zmianie z pozycji siedzącej do stojącej zmieniały się najbardziej z wizyty na wizytę, częściej rozwijało się otępienie z porównaniu do ludzi z bardziej stabilnymi odczytami.

Autorzy zaznaczają, że ich badanie ma obserwacyjny wymiar i nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zbyt niskim ciśnieniem ortostatycznym i ryzykiem demencji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy