Strona głównaZdrowieZatrzymanie akcji serca jest zabójcze, ale trudno je przewidzieć

Zatrzymanie akcji serca jest zabójcze, ale trudno je przewidzieć

Większość przypadków nagłych zatrzymań krążenia występuje w grupie osób, o których wcześniej nie było wiadomo, że mają zwiększone ryzyko tego typu zdarzeń. Trudno jest przewidzieć, komu konkretnie grozi niebezpieczeństwo.
Zatrzymanie akcji serca jest zabójcze, ale trudno je przewidzieć [fot. lien Smid from Pixabay]
powoduje, że serce przestaje odpowiednio pompować krew i jej przepływ jest zaburzony. Jeśli zaś przepływ krwi nie zostanie przywrócony na czas u danego pacjenta, chory traci przytomność i umiera w ciągu 10 do 20 minut.

- Opracowaliśmy model ryzyka, który uwzględnił m. in. stosowanie leków obniżających stężenie lipidów we krwi i ciśnienie krwi. Mieliśmy nadzieję, że pozwoli zidentyfikować osoby, które nie mogłyby doznać nagłego zatrzymania akcji serca w ciągu najbliższych 10 lat. Jednak nie umożliwił on wytypowania osób, które rzeczywiście doznały zatrzymania krążenia, co oznacza, że wskaźniki te nie są wystarczająco wyróżniające - ocenia dr Hanno Tan z Amsterdam University Medical Centre.

Jak uważają medycy, warto byłoby zidentyfikować pacjentów z nasilonym prawdopodobieństwem nagłego zatrzymania krążenia, ponieważ pozwoliłoby to podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak zastosowanie wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora (ICD, implantable cardioverter defibrillator).

Potrzebne jest badanie przesiewowe na wczesnym etapie u osób, u których mogło zwiększyć się ryzyko i konieczne są bardziej szczegółowe badania serca zanim podejmie się bezpośrednie środki, takie jak ICD.

Okazuje się jednak, że bardzo trudno jest trafnie wytypować ludzi o wyższym zagrożeniu zatrzymaniem krążenia. Chociaż bowiem wszystkie ofiary nagłego zatrzymania krążenia cechują się migotaniem komór przed zdarzeniem krążenia, samą arytmię może wywoływać wiele czynników. - Sprawdzamy teraz, czy takie czynniki, jak warianty genetyczne, są związane z podwyższonym prawdopodobieństwem nagłego w populacji ogólnej - mówi dr Tan.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy