Strona głównaZdrowieZastosuj tych 5 rad, żeby mieć zdrowe serce

Zastosuj tych 5 rad, żeby mieć zdrowe serce

Chcesz mieć zdrowe serce w starszym wieku? Stosuj te wskazówki, a będziesz mógł/mogła liczyć na serce jak dzwon.
Zastosuj tych 5 rad, żeby mieć zdrowe serce Wysypiaj się (i kładź się spać wcześnie)

Wiele badań potwierdziło, że ci, którzy chodzą wcześnie spać i wstają skoro świt, cechują się lepszym zdrowiem serca niż ci, którzy niedosypiają lub wstają bardzo późno. Najlepsze dla zdrowia serca jest spanie 7-8 godzin na dobę i zasypianie o regularnych porach. Co ciekawe, odkryto też, że ludzie wcześnie kładący się spać rzadziej odznaczają się szkodliwymi dla zdrowia serca nawykami, takimi jak palenie , brak aktywności fizycznej, stosowanie niewłaściwej diety.

Jedz produkty pełnoziarniste

Codzienne jedzenie porcji produktów pełnoziarnistych (pszenicy, owsa, ryżu brazowego, quinoa) oznacza obniżenie ryzyka śmierci z powodu choroby serca o 10 proc., a trzy porcje takich artykułów dziennie (ok. 50 gramów) zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci w wyniku aż o o 25 proc.

Ogranicz sól

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka nie powinna przekraczać 5 gramów, tymczasem wielu ludzi dostarcza sobie jej znacznie więcej (co jest spowodowane m. in. tym, że). Tymczasem nadmiar soli wiąże się zwykle z nadciśnieniem, które sprzyja udarom mózgu, , a także niewydolności serca.

Pij kawę i herbatę

Testy wskazują, że ludzie pijający od trzech do pięciu filiżanek dziennie są mniej narażeni na śmierć z powodu chorób serca w porównaniu do tych, którzy serwują sobie mniej niż dwie filiżanki tego napoju. Także herbata jest szeroko polecana: badania dowiodły, że picie do trzech filiżanek czarnej lub zielonej herbaty dziennie istotnie ogranicza ryzyko ataku serca.

Trenuj

Nie musisz mieć wytrzymałości maratończyka czy siły sztangisty, by wzmocnić swoje serce. Wystarczy już 20-30 minut spaceru dziennie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób serca aż o 30-40 procent.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy