Strona głównaZdrowieZarządzanie emocjami pomaga walczyć z otyłością

Zarządzanie emocjami pomaga walczyć z otyłością

Osoby z otyłością, które uczestniczyły w indywidualnie dopasowanym programie modyfikacji stylu życia, poprawiły swoje zdrowie sercowo-naczyniowe i psychiczne w ciągu zaledwie 10 tygodni. Uczestnicy stracili na wadze i udało się u nich zmniejszyć lęk oraz objawy depresji, a także poprawie uległ poziom ciśnienia krwi.
Zarządzanie emocjami pomaga walczyć z otyłością [fot. Shane Cromer from Pixabay]
- Koncentrujemy się na zmianie zachowań i poprawie relacji ludzi z jedzeniem. Wielu uczestników próbowało stosowania diety z surowymi zasadami i nie mogło jeść różnych produktów. Nasz program nie zawiera jadłospisu ani planu posiłków i żadne produkty nie są wykluczone. Każdy sam ustala własne cele, które są podsumowywane co tydzień, ale w sposób nieoceniający, co buduje dobre relacje i zaufanie - mówi Aisling Harris, dietetyk kardiologiczny z Croi Heart and Stroke Centre w Galway w Irlandii.

- rozwija się z wielu przyczyn i obwinianie kogoś za jego wagę może zakłócać opiekę zdrowotną i poradnictwo. Może to prowadzić do emocjonalnego jedzenia i niechęci do ćwiczeń. Poznając „wyzwalacze" danej osoby, możemy opracować alternatywne strategie radzenia sobie, wszystko w kontekście pracy, obowiązków domowych, zewnętrznych stresorów, itd. W przypadku niektórych przyjście do grupy wsparcia może być jedynym kontaktem towarzyskim, jaki mieli w ciągu tygodnia lub od lat. W grupie zaś ludzie dzielą się doświadczeniami i wspierają pozostałych - wyjaśnia Harris.

Zarówno nadwaga, jak i otyłość wiążą się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu . Utrata masy ciała pomaga obniżyć ciśnienie krwi, stężenie lipidów we krwi oraz ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a tym samym zmniejszenia prawdopodobieństwa chorób serca.

W ramach programu u ponad stu otyłych osób zmierzono wagę, ciśnienie, poziom cholesterolu i glukozy, sprawność, a także objawy i . Opracowano spersonalizowane cele i plan działania uzgodnione we współpracy z każdym osobno.

Z uczestnikami ustalano zindywidualizowane cele oraz omawiano: zdrowe odżywianie, wielkości porcji, znaczenie etykiet produktów, zjawisko głodu emocjonalnego i fizycznego, techniki radzenia sobie ze stresem, istotę aktywności fizycznej, efekty siedzącego trybu życia, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego oraz sposoby na wprowadzanie i utrzymywanie zmian.

Po kilku tygodniach takich sesji uczestnicy doświadczyli osłabienia objawów lęku i depresji. Średnie zmniejszenie masy ciała wyniosło 2,0 kg, przy czym niemal jedna trzecia uczestników straciła ponad 3 proc. swojej początkowej wagi. Co więcej, uczestnicy zwiększyli poziom aktywności fizycznej i spadł u nich poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz ciśnienia krwi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy