Strona głównaZdrowieZaparcia sprzyjają chorobom nerek

Zaparcia sprzyjają chorobom nerek

Jeśli często zmagasz się z zaparciami, musisz mieć na uwadze wyższe ryzyko chorób nerek, ostrzegają lekarze.
Zaparcia sprzyjają chorobom nerek [fot. Pixabay]
to dość częsta dolegliwość i może mieć ona różny wpływ na zdrowie. Przykładowo, wiadomo, że zwiększają ryzyko wystąpienia , prawdopodobnie z powodu skutków wywoływanych przez bakterie jelitowe.

Teraz uczeni z University of Tennessee postanowili sprawdzić, czy zaparcia oddziałują na pracę . W porównaniu z pacjentami bez zaparć, osoby doświadczające tej dolegliwości miały o 13 proc. wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej choroby nerek i o 9 proc. większe prawdopodobieństwo niewydolności nerek. Im cięższe były zaparcia, tym wyższe to zagrożenie odnotowywano.
Nasze odkrycia wskazują na prawdopodobny związek między jelitami a nerkami i patogenezą postępu choroby nerek. Wyniki sugerują potrzebę obserwacji czynności nerek u pacjentów z zaparciami, szczególnie wśród tych z cięższą formą dolegliwości - mówi dr Csaba Kovesdy, autor badań.
Zaparcia diagnozuje się, gdy do wypróżnia dochodzi nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Leczenie obejmuje zwykle zmianę diety, w tym picie większych ilości wody oraz dołączenie do jadłospisu produktów z . Poza tym zaparcia można osłabiać poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i / lub stosowanie .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy