Strona głównaZdrowieZaparcia - chwilowa przypadłość, czy długotrwały problem?

Zaparcia - chwilowa przypadłość, czy długotrwały problem?

Zaparcie jest jedną z najczęstszych dolegliwości przebiegających z niemożnością codziennych wypróżnień. Powstają coraz częściej z powodu stresującego trybu życia czy niewłaściwej diety, bogatej w żywność wysoko przetworzoną, cukry czy tłuszcze rafinowane. W razie pojawienia się zaparć należy reagować od razu, gdyż mogą one prowadzić do poważniejszych problemów z jelitami, wymagających pomocy farmakologicznej. Jednak dla naszego organizmu i naszej flory bakteryjnej lepiej będzie jeśli pomocy będziemy szukać wśród środków naturalnych, bezpiecznych dla naszego układu pokarmowego.
Zaparcie - co to takiego?

Problem zaparć, nazywany inaczej - zatwardzeniem lub obstrukcją, to niemożność wypróżniania się. O zaparciach mówimy wtedy, gdy defekacja zachodzi rzadziej niż raz na 3 dni. Pojawiają się trudności w wypróżnianiu się oraz uczucie braku możliwości całkowitego wypróżnienia lub „blokady".

Objawy jakie mogą towarzyszyć zaparciom to: uczucie pełności,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • bóle brzucha,
  • wzdęcia i gazy,
  • nudności, uczucie „odbijania"
  • brak łaknienia, spowodowany zalegającymi substancjami w jelitach.
fot. OleofarmZaparcia często wynikają z zaburzeń w wypróżnianiu. Dzieje się tak, m. in. dlatego że wiele osób ignoruje, uczucie parcia na stolec. Powoduje to zaburzenie defekacji, a w dłuższej perspektywie prowadzi do zaparć i problemów z jelitami.

Warto zauważyć, że prowadzimy coraz częściej siedzący tryb życia, nie skupiamy się na diecie, a zamiast zdrowych przekąsek, stosujemy inne, często niezdrowe dla naszego organizmu. To wszystko rozleniwia nasze jelita, a my sami szukamy ratunku dla ich lepszej perystaltyki.

Dieta - powoduje zaparcia, ale czy może zlikwidować?

Czynnikiem powodującym zaparcia jest brak odpowiedniej diety, bogatej w żywność przetworzoną, cukry, słodycze oraz tłuszczy rafinowanych i nasyconych.

Jak zatem zadbać o dietę, jakich zasad się trzymać, starajmy się postępować zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, a uda nam się zapanować nad naszym organizmem i ewentualnymi zaparciami:

Codziennie ;

Owoce i warzywa wybieraj surowe, staraj się ich nie rozdrabniać i nie gotować;

Lniany olej - to on jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych - chroni jelita przed stanami zapalnymi oraz zwiększa poślizg treści pokarmowych;

Otręby, siemię lniane, płatki owsiane oraz nasiona babki płesznik - to produkty, o które możesz wzbogacić swoją dietę;

Spożywaj dużo błonnika - jest on najlepszy na zaparcia, wg zaleceń zdrowego żywienia każdy powinien zjadać go w ilości 27 - 40 g na dobę;

A z produktów zbożowych wybieraj te gruboziarniste, z mąki nieoczyszczonej: chleb razowy, graham, makaron brązowy, ryż brązowy oraz kaszę gryczaną;

Nie sam , ale także probiotyki - wspomagają perystaltykę jelit;

Elementem ważnym w każdej diecie jest aktywność fizyczna, pamiętaj ruch wspomaga pracę jelit;

XL to wielkość Twoich posiłków? Staraj się jeść mniejsze porcje ale regularnie i nie w pośpiechu, pamiętaj dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

Profilaktyka - czyli jak się wspomagać i jak uniknąć tej przypadłości?

fot. OleofarmPrzede wszystkim dieta! Należy spożywać dużo błonnika, pić więcej wody oraz soków owocowych i warzywnych. Jabłka powinny znaleźć się w naszym jadłospisie niemal codziennie, koniecznie ze skórką. Owoce suszone to również ciekawe rozwiązanie. Możemy je spożywać jako przekąskę lub zalać wodą i spożywać jako napar, czy kompot. Ważny jest również ruch. Spacer czy drobna gimnastyka, na pewno nam nie zaszkodzi.

Za inne i skuteczne sposoby i radzenia sobie z samym problemem są suplementy diety. Ze wszystkich dostępnych środków, wybierajmy te bogate w błonnik oraz żywe kultury bakterii. Błonnik zadziała jak „odkurzacz" probiotyki ochronią florę bakteryjną naszego organizmu.

Pamiętajmy, ż u większości osób zaparcia są zjawiskiem odwracalnym. Uporczywy problem znika po zastosowaniu kilku prostych kroków, takich jak: zmiana diety czy więcej ruchu na co dzień. Nie sięgajmy od razu po leki, ale postarajmy się najpierw rozejrzeć po suplementach, które częściej wspomagają nasz organizm dostarczając brakujących składników.


Milena P. / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy