Strona głównaZdrowieZapach rozmarynu poprawia pamięć

Zapach rozmarynu poprawia pamięć

Aromat olejku rozmarynowego może poprawić pamięć.
Zapach rozmarynu poprawia pamięć [fot. Silke from Pixabay]
Olejek rozmarynowy może zwiększyć zdolność zapamiętywania wydarzeń i pamiętania o zadaniach w określonych momentach w przyszłości, mówią eksperci z University of Northumbria.

- Chcieliśmy poszerzyć ustalenia z wcześniejszych badań, zgodnie z którymi aromat rozmarynu poprawia pamięć długotrwałą i zdolności arytmetyczne. Teraz skoncentrowaliśmy się na pamięci prospektywnej, która obejmuje zdolność pamiętania o przyszłych zdarzeniach i o wykonywaniu zadań w określonych porach, co ma kluczowe znaczenie dla codziennego funkcjonowania. Przykładowo, kiedy ktoś chce pamiętać o przesłaniu kartki urodzinowej lub zażyciu leków o określonej godzinie - wyjaśnia Jemma McCready, autorka testów.

W ramach eksperymentu z został rozpylony poprzez dyfuzor, który został wyłączony na kilka minut przed wejściem uczestników do pomieszczenia. Część uczestników weszło właśnie do takiego pokoju, część z kolei do pokoju bez zapachu.

Uczestnicy w obydwu pomieszczeniach zostali poddani testom funkcji pamięci prospektywnej, a także wypełniali również kwestionariusze dotyczący ich nastroju. Co więcej, przeanalizowano też krew badanych, aby sprawdzić, czy poziom sprawności pamięci i zmiany nastroju po ekspozycji na aromat rozmarynu były związane ze stężeniem określonego związku 1,8-cyneol. Związek ten znajduje się również w olejku eterycznym z rozmarynu i wcześniej wykazano, że wpływa na układy biochemiczne związane z .

Wyniki pokazały, że osoby z pokoju pachnącego rozmarynem radziły sobie lepiej z zadaniami mającymi związek z pamięcią prospektywną. Lepiej pamiętały o wykonywaniu zadań o określonych porach.

- Nie odkryto związku między nastrojem i pamięcią uczestników, a to sugeruje, że na wyniki nie mają wpływu zmiany w poziomie czujności czy pobudzenia - zauważa Jemma McCready.

Analiza krwi pokazała, że w osoczu osób przebywających w pomieszczeniu pachnącym rozmarynem były obecne znacznie większe ilości 1,8-cyneolu.

- Odkrycia mogą mieć poprawić leczenie osób z zaburzeniami pamięci. Potwierdzają, że aromat olejku rozmarynowego może poprawić funkcjonowanie poznawcze u ludzi zdrowych, w tym przypadku oddziałując na zdolność zapamiętywania zdarzeń i zadań do wykonania w przyszłości. Pamiętanie, kiedy i gdzie się udać i z jakich powodów jest kluczowe dla wszystkiego, co robimy, i wszyscy mamy tu potknięcia, które mogą być frustrujące, a czasem niebezpieczne. Potrzebne są kolejne badania, aby ocenić, czy zapach rozmarynu może być przydatny osobom starszym z zaburzeniami pamięci - wskazuje McCready.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy