Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie środowiska nas zabija - odpowiada za 16 proc. śmierci na całym świecie

Zanieczyszczenie środowiska nas zabija - odpowiada za 16 proc. śmierci na całym świecie

Zanieczyszczenie środowiska od lat poważny problem w wielu miejscach na świecie. Okazuje się, że płacimy za nie najwyższą cenę - jest odpowiedzialne za relatywnie wysoki odsetek wszystkich zgonów.
Zanieczyszczenie środowiska nas zabija - odpowiada za 16 proc. śmierci na całym świecie [Fot. sablin - Fotolia.com] Z międzynarodowych badań Lancet Commission on Pollution and Health wynika, że zanieczyszczenia środowiska są winne znacznie większej ilości śmierci niż takie choroby, jak , , czy malaria. W ujęciu globalnym odpowiadają za 16 proc. zgonów.

Jak ustalili badacze, w 2015 roku choroby spoodowane zanieczyszczeniami były odpowiedzialne za około 9 milionów przedwczesnych zgonów, co daje 16 proc. wszystkich śmierci na całym świecie. Poza wymienionymi wyżej chorobami, skażenie środowiska jest bardziej śmiercionośne niż , głód i .

Analizy wykazały też, że najbardziej narażeni są mieszkańcy krajów o niskich i średnich dochodach - to w tych miejscach umiera 92 proc. wszystkich ludzi tracących życie w wyniku chorób wywoływanych zanieczyszczeniami. Największe zagrożenia - jak podkreślają autorzy badań - dotyczą kobiet w ciąży, a właściwie ich nienarodzonych dzieci, które poprzez narażenie na zanieczyszczenia, są zagrożone różnymi chorobami, , trudnościami w uczeniu się i przedwczesną śmiercią.

Według autorów, zanieczyszczenia mają związek ze zmianami klimatycznymi. Spalanie paliw kopalnych w krajach o wysokich dochodach i biomasy w krajach o niskich dochodach są w sumie odpowiedzialne za 85 proc. emisji cząstek w powietrzu. Głównymi podmiotami odpowiedzialnymi za uwalnianie dwutlenku węgla są elektrownie węglowe, producenci chemiczni, działania wydobywcze i pojazdy mechaniczne. Według uczonych konieczne jest powszechniejsze wykorzystanie czystszych źródeł energii, bo tylko to zmniejszy zanieczyszczenia i ograniczy ilość śmeirtelnych chorób wywołanych nimi.

O badaniach napisano e magazynie „Lancet".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć