Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie powietrza wywołuje cukrzycę?

Zanieczyszczenie powietrza wywołuje cukrzycę?

Zanieczyszczenie powietrza na różne sposoby wpływa na nasz organizm. Dotychczasowe badania wykazały, że może zwiększać ryzyko chorób serca, udaru, raka, problemów z nerkami, teraz okazuje się, że może również mieć wpływ na cukrzycę.
Zanieczyszczenie powietrza wywołuje cukrzycę? [Fot. kapichka - Fotolia.com]
Jak wynika z nowych badań uczonych z Washington University w St. Louis, , nawet gdy jest umiarkowane, zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Cukrzyca typu 2 może być efektem skłonności genetycznych, stylu życia, a także czynników środowiskowych. Okazuje się, że stan powietrza ma istotny wpływ na jej rozwój.

Podwyższone ryzyko cukrzycy odnotowuje się nawet przy niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza, które obecnie jest uważane za bezpieczne przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i Światową Organizację Zdrowia, czytamy w raporcie z badań. Odkrycie ma szczególne znaczenie, ponieważ wiele grup lobbingowych twierdzi, że obecne normy są zbyt surowe i powinny być osłabione. Tymczasem okazuje się, że przyjęte standardy wciąż nie są wystarczająco bezpieczne i wymagają zaostrzenia, uważają badacze.

Według ustaleń, zanieczyszczenia miały związek z 3,2 mln nowych przypadków w 2016 roku, czyli około 14 proc. wszystkich zachorowań. Skąd ta zależność? Według ekspertów, zanieczyszczenie powietrza zmniejsza produkcję i wywołuje stan zapalny hamując przekształcenie w energię potrzebną organizmowi do normalnego funkcjonowania.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła z 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności , zawału serca, udaru i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w 2012 roku 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio związanych z cukrzycą. WHO przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmym główną przyczyną zgonów na całym świecie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy