Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie powietrza jest tak groźne jak nadwaga - wywołuje nadciśnienie

Zanieczyszczenie powietrza jest tak groźne jak nadwaga - wywołuje nadciśnienie

Ostatnio dużo mówi się o smogu w miastach i na rynku zaczęły pojawiać się maseczki filtrujące powietrze. Jakkolwiek nagłośniono to niedawno, zanieczyszczenia powietrza i gleby oraz hałas od lat stanowią poważny problem niemal na całym swiecie. Okazuje się, że nie można go bagatelizować, bo jest dla nas tak szkodliwy jak nadwaga.
Zanieczyszczenie powietrza groźne jak nadwaga Życie w większych aglomeracjach bywa łatwiejsze np. dzięki rozbudowanej komunikacji publicznej i bliskości wielu placówek naukowych i kulturalnych, ma jednak swoje mankamenty, zwykle oznacza bowiem większe narażenie na i zanieczyszczenia, które wywołują różne kłopoty zdrowotne, m. in. sprzyjają nadciśnieniu i to w podobnym stopniu, jak .

Uczeni z Uniwersytetu w Düsseldorfie przez 5 do 9 lat mierzyli poziom ciśnienia krwi u ponad 41 tysięcy ludzi zamieszkujących Norwegię, Szwecję, Danię oraz Hiszpanię. Na początku analiz żaden uczestnik nie zmagał się z nadciśnieniem. Autorzy obliczyli, że zwiększa ryzyko nadciśnienia o 22 proc., a hałas o 6 proc. W okresie trwania testów ponad 6 tysięcy badanych zachorowało na , wielu z nich musiało w związku z tym regularnie brać leki.

Równocześnie autorzy badań co jakiś czas mierzyli poziom zanieczyszczeń atmosferycznych w danych krajach, w miejscach zamieszkania uczestników. Okazało się, że u ludzi żyjących w zanieczyszczonych miastach częściej rozwijało się nadciśnienie. Obliczono, że każdy wzrost o 5 mikrogramów na metr sześcienny PM2.5 (drobnego pyłu) zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego o 22 proc. To mniej więcej takie zagrożenie jak to związane z nadwagą.

Co więcej, ustalono, że również hałas wpływa na wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia. Zaobserwowano, że osoby mieszkające w bardzo ruchliwych obszarach, gdzie średni poziom hałasu w nocy wynosi 50 decybeli, były narażone na wyższe o 6 proc. ryzyko nadciśnienia tętniczego w porównaniu do ludzi żyjących w miejscach, w których poziom hałasu w nocy wynosił do 40 decybeli.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie European Heart Journal

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy