Strona głównaZdrowieZaledwie godzina rozmowy tygodniowo pomaga chorym na demencję

Zaledwie godzina rozmowy tygodniowo pomaga chorym na demencję

Wystarczy godzinę tygodniowo poświęcić na rozmowę o osobistych sprawach chorych z demencją, by zmniejszyć u nich poziom lęku i agresji.
Zaledwie godzina rozmowy tygodniowo pomaga chorym na demencję [Fot. DenisProduction.com - Fotolia.com] Człowiek to „zwierzę społeczne" i kontakt z innymi jest jedną z jego podstawowych potrzeb. Zwykła rozmowa może mieć wymiar terapeutyczny - nie tylko w przypadku ludzi doświadczających jakichś kłopotów czy zaburzeń, ale i u pacjentów ze zdiagnozowaną .

Wiele badań dowiodło, że ma bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia - prowadzi zarówno do zaburzeń fizycznych, jak i psychicznych. Teraz uczeni z University of Exeter, londyńskiego King's College oraz Oxford Health NHS Foundation Trust odkryli, że zauważalne efekty terapuetyczne daje już cotygodniowe godzinne poświęcenie uwagi pacjentom z otępieniem.

Statystyki ujawniają, że mieszkańcy większości domów opieki moga liczyć średnio na zaledwie 120 sekund codziennej interakcji z innymi. Tymczasem, jeśli poświęca im się wiecej uwagi, można liczyć na ich poprawę samopoczucia i osłabienie rozdrażnienia.

W badaniach uwzględniono ponad 800 osób z demencją z 69 domów opieki w Londynie i Buckinghamshire. W każdym z tych ośrodków dwoje przeszkolonych opiekunów przez godzinę raz w tygodniu rozmawiało z mieszkańcami o ich zainteresowaniach i decyzjach dotyczących ich . Okazało się, że taka rozmowa w połączeniu z zaledwie godzinną interakcją społeczną poprawiła jakość życia pacjentów i zmniejszyła u nich poziom .

Badanie to pokazuje, że szkolenia mające na celu zapewnienie zindywidualizowanej opieki, aktywności i interakcji społecznych mogą mieć znaczący wpływ na dobrostan pensjonariuszy domów opieki cierpiących na demencję. Pokazuje również, że ten rodzaj dbałości o pacjentów może zmniejszyć koszty opieki, mówią autorzy.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy