Strona głównaZdrowieZakazać palenia w miejscach publicznych

Zakazać palenia w miejscach publicznych

Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".
Palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu osoby, która pali, ale także dla osób, które przebywają w ich towarzystwie. Problem tzw. palenia biernego jest poważny, a palący niekoniecznie zdają sobie sprawę, że stanowią duże zagrożenia dla zdrowia swoich bliskich, znajomych, czy zupełnie obcych ludzi.

Paleniem biernym nazywamy wdychanie dymu z palonych przez inne osoby papierosów. Dym papierosowy wydychany z płuc przez palaczy papierosów jest mniej szkodliwy.

Problem palenia biernego jest szczególnie bolesnym zagadnieniem. "Niemowlęta i małe dzieci wychowujące się w rodzinach palaczy są narażone na dym tytoniowy przez swoich najbliższych. Widocznie zbyt rzadko pisze się i mówi o szkodliwościach dymu papierosowego na płuca maleńkich dzieci. Trudno bowiem wyobrazić sobie świadome szkodliwe działania" – mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech".

Drugą grupą narażoną na palenie bierne są niepalący stykający się każdego dnia z palącymi papierosy w zakładzie pracy, środkach transportu i lokalach gastronomicznych.

W tych ostatnich najbardziej narażeni są pracownicy. Palacz bierny "wypala" co trzeciego papierosa wypalonego w zamkniętym pomieszczeniu.

Ochrona obywateli przed paleniem biernym należy do obowiązków państwa. Wiele państw wprowadziło już prawa chroniące niepalących przed wpływem dymu tytoniowego. Wg najnowszych danych - w ciągu 10 lat procent osób narażonych na palenie bierne w krajach starej "UE" obniżył się z 40,6 proc. do 24 proc.

O ile legislacja wprowadzająca zakaz palenia w środkach transportu, zakładach pracy, salach kinowych i teatrach nie budziła wielkich protestów to wprowadzenie zakazu palenia w lokalach gastronomicznych było bardzo trudne. Jednakże Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja a nawet Włochy wprowadziły taki zakaz z wielkim sukcesem. Niebawem podobne przepisy wprowadzi Wielka Brytania i Belgia. Przepowiednie upadku irlandzkich pubów nie spełniły się, a podobny zakaz w Nowym Jorku spowodował przyrost miejsc pracy w zakładach gastronomicznych o 10 600 nowych stanowisk w ciągu roku od dnia wprowadzenia zakazu.

 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy