Strona głównaZdrowieZadbaj o zdrowie oczu na 5 prostych sposobów

Zadbaj o zdrowie oczu na 5 prostych sposobów

Osoby, które cieszą się dobrym wzrokiem zazwyczaj nie zwracają uwagi na potencjalne zagrożenia, mogące skutkować pogorszeniem jakości widzenia. Niestety, kiedy pojawia się problem z widzeniem, często konieczne jest zastosowanie szkieł kontaktowych lub okularów. Warto więc zastanowić się wcześniej, co zrobić, aby ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku i jak cieszyć się jego dobrym stanem jak najdłużej.
Zadbaj o zdrowie oczu na 5 prostych sposobów [© artush - Fotolia.com] Dieta i suplementy

Podstawą dbania o dobrą jakość wzroku jest dieta bogata w , witaminy A, E, C oraz cynk. Pierwsza z nich, luteina, gromadzi się przede wszystkim w plamce żółtej i soczewce. Chroni oczy przed wolnymi rodnikami, szkodliwym promieniowaniem, może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, nawet o 30 proc.

Witaminy A, E, C uzupełniają się wzajemnie, a ich niedobór może skutkować pojawianiem się poważnych problemów ze wzrokiem, m.in. zaburzeń ostrości widzenia. Witamina A zapobiega „kurzej ślepocie”, czyli niedowidzeniu po zmierzchu, natomiast witamina E odpowiedzialna jest za zapobieganie procesowi utleniania wielonasyconych kwasów tłuszczowych – m.in. witaminy A oraz neutralizację negatywnego działania wolnych rodników, odpowiedzialnych za obumieranie komórek tworzących tkankę gałki ocznej. Witamina C wspomaga proces wzmacniania ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając ich przepuszczalność, a także wytwarzanie płynu łzowego.

Nie bez znaczenia pozostaje także - mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gałek ocznych. Bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny - światłoczułego barwnika, który umożliwia widzenie po zmierzchu i rozróżnianie odcieni szarości. Cynk chroni oczy przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, a jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności.

Jak chronić wzrok przed szkodliwym działaniem komputera?

Komputer stanowi główne narzędzie codziennej pracy wielu osób i ciężko wyobrazić sobie całkowitą rezygnację z jego użytkowania. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ryzyko pogorszenia się wzroku w wyniku długotrwałego patrzenia w monitor – m.in. poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od oczu, wynoszącej 50-70 cm. Dobrze jest także zamknąć oczy na kilka sekund co jakiś czas – dzięki temu będą mniej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy taką możliwość, raz na godzinę warto zrobić 5-minutową przerwę od patrzenia w monitor i wyjść w tym czasie na krótki spacer, jeśli nie – przynajmniej oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w kierunku obiektu znajdującego się dalej – to pomoże oczom złagodzić napięcie akomodacyjne.

Odpowiednie naświetlenie

Oczy najlepiej tolerują . Niestety, nasz klimat temu nie sprzyja – największa ilość światła dociera do nas latem, a przez większą część roku musimy zadawalać się światłem sztucznym. W tym wypadku, warto zadbać o to, aby było ono jak najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli: nie za ostre, ani za słabe oraz niezbyt intensywne, ponieważ oczom szkodzi nie tylko niedostateczne, ale także nadmierne oświetlenie. Jeżeli biurko ustawione jest z dala od okna, dobrze jest postawić na nim lampkę, która posłuży jako dodatkowe źródło światła i pamiętać o tym, żeby nie czytać z odległości mniejszej niż 30-40 cm.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpiecznie nie tylko dla skóry, ale i oczu, dlatego latem warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednie filtry UV, które uchronią nasze oczy przed jego szkodliwym wpływem.

kupowane na straganach, w sklepach odzieżowych, czy drogeriach tylko pozornie chronią nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zazwyczaj są to szkła barwione, bez filtrów, nawet wtedy, gdy posiadają naklejki CE i UV – mówi dr n.med. Agnieszka Samsel z warszawskiej klinki OptoMedica. – Okulary wyposażone w filtry UV należy kupować w salonach optycznych - dopiero wtedy mamy gwarancję, że nasze oczy chronione są przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Warto o tym pamiętać, ponieważ okulary, które pozornie chronią nasze oczy, jednocześnie pozbawiają ich obronnego odruchu mrużenia i może to skutkować pogorszeniem się jakości widzenia – alarmuje.

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku

Kiedy pojawią się pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, należy jak najszybciej udać się do specjalisty - okulisty, który dobierze najbardziej odpowiedni sposób leczenia, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania występujących zaburzeń widzenia – najczęściej poprzez dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych lub okularów. Zaniechanie wizyty grozi pogłębieniem się wady wzroku, dlatego warto nie zwlekać z wizytą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy