Strona głównaZdrowieZadbaj o uszy - także podczas urlopu

Zadbaj o uszy - także podczas urlopu

O tym, że podczas pobytu na plaży należy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym pamiętają niemal wszyscy, jednak o tym, aby wyjeżdżając na urlop zadbać o zdrowie uszu pamięta nie wiele osób.
Zadbaj o uszy - także podczas urlopu [© Gorilla - Fotolia.com] Niezależnie od tego czy kąpiemy się w morzu, czy też w basenie przed wejściem do wody powinniśmy założyć i dokładnie naciągnąć na uszy czepek lub użyć specjalnych zatyczek do uszu. Woda, która dostaje się do uszu może nie tylko chwilowo pogorszyć jakość słyszenia, ale i przyczynić się do rozwoju infekcji.

Dzięki znajdującym się w przewodzie słuchowym gruczołom produkującym wosk ucho natłuszcza się i nawilża, jednak, gdy dostanie się do niego woda pęczniejąca woskowina może zatkać przewód słuchowy. Jeśli objawy takie jak ból ucha, zawroty głowy i gorsza jakość odbieranych dźwięków nie ustąpią w ciągu kilkunastu minut, należy zgłosić się do laryngologa.

Znacznie poważniejsze od zatkania przewodu słuchowego jest zapalenie ucha, może do niego dojść, gdy skóra kanału usznego zbyt często narażona jest na kontakt z wodą. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zewnętrznych warstw skóry, co ułatwia przenikanie bakteriom powodującym stan zapalny.

Towarzyszący temu ból złagodzić można dostępnymi bez recepty środkami, warto też przez jakiś czas unikać kąpieli, koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Odpowiednio dobrane leczenie sprawi, iż w ciągu tygodnia ustąpią wszystkie nieprzyjemne objawy oraz zwalczona zostanie ich przyczyna.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X