Strona głównaZdrowieZadbaj o serce jesienią i zimą

Zadbaj o serce jesienią i zimą

W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.
Zadbaj o serce jesienią i zimą Dlaczego nasze serce zimą jest bardziej obciążone? Ostre, zimne powietrze powoduje kurczenie się tętnic. To natomiast prowadzi do przyspieszenia rytmu serca oraz wzrostu ciśnienia tętniczego. Między innymi dlatego właśnie wtedy odnotowuje się więcej udarów mózgu, pęknięć tętniaków i innych problemów z układem krążenia, niż latem.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu wynika, że zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe jest uzależnione od pór roku. Różnica ta między zimą, a latem wynosi nawet 5 mm Hg. Optymalna temperatura dla organizmu ludzkiego wynosi ok. 23°C. Każda zmiana temperatury o 10°C w górę lub w dół zwiększa częstość incydentów sercowo-naczyniowych o 13%. Ponadto w okresie zimowym zwiększa się również krzepliwość krwi oraz jej lepkość, co powoduje, że znacznie przepływa ona przez naczynia krwionośne i znacznie gorzej transportuje tlen.

Kiedy temperatura za oknem spada warto odpowiednio przystosować swój organizm. W jaki możemy sobie pomóc? Spacer na świeżym powietrzu dotleni Twój organizm. Pamiętaj jednak, aby unikać bardzo niskich temperatur oraz odpowiednio przygotuj się do wyjścia. Ubierz się ciepło, a czapkę i szalik załóż tuż przed wyjściem na zewnątrz, żeby zbytnio się nie przegrzać. Kiedy się ubierasz otwórz szeroko okno. Korzyści będą podwójne! Po pierwsze powietrze w mieszkaniu będzie bogatsze w tlen, a Ty unikniesz szoku termicznego. Dzięki temu prostemu zabiegowi zmniejszysz również ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, powodowane różnicą temperatur w domu i na zewnątrz.

Brzydka pogoda i niskie temperatury na zewnątrz nie zachęcają do aktywności fizycznej. Warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę zapału i znaleźć odrobinę czasu na ruch. Systematyczna aktywność fizyczna niesie ze sobą bowiem mnóstwo korzyści. Przede wszystkim przeciwdziała mechanicznemu słabnięciu kości i obniża ryzyko złamań. Dlatego warto żyć aktywnie również zimą. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom starszym codzienny półgodzinny wysiłek o umiarkowanej intensywności. Wśród form aktywności rekomendowanych szczególnie zimą znajdują się spacer, trucht i gimnastyka. Dobrym pomysłem będzie także coraz bardziej popularny w Polsce wśród seniorów nordic walking. Spacer z dwoma kijkami w dłoniach nie dość, że usprawni mięśnie ramion, to również zmniejszy ryzyko ewentualnego upadku.

Pamiętaj również o systematycznym pomiarze ciśnienia. Dzięki temu stale będziesz mógł stale monitorować stan swojego zdrowia. Przy chorobie nadciśnieniowej ważne jest szybkie reagowanie. Dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów i skonsultować z lekarzem. Przy problemach z sercem zaleca się szczególnie leki zawierające kwas acetylosalicylowy.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:02:57, 06-11-2011 ~gość: 89.171.51.xxx

    starość może być radosna
  • 00:51:39, 09-01-2014 ag_aga

    bardzo dużo mogę się dowiedzieć z tych artykułów. cieszę się, że tu trafiłam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy