Strona głównaZdrowieZacznij ćwiczyć nawet po siedemdziesiątce. Zmniejszysz ryzyko upadku

Zacznij ćwiczyć nawet po siedemdziesiątce. Zmniejszysz ryzyko upadku

Po raz kolejny eksperci przekonują, że warto zacząć ćwiczyć bez względu na wiek. Także siedemdziesięciolatkowie doznają korzyści z podjęcia regularnego wysiłku fizycznego.
Zacznij ćwiczyć nawet po siedemdziesiątce. Zmniejszysz ryzyko upadku [©  sabine hürdler - Fotolia.com] Kobiety po siedemdziesiątce, które zaczęły ćwiczyć, znacząco zmniejszyły ryzyko obrażeń w wyniku .

W ramach badań uczestniczki w wieku powyżej 70 lat poddawały się nadzorowanym treningom równowagi i siły trzy razy w tygodniu przez 12 miesięcy. Okazało się, że cechowało je o 62 procent niższe ryzyko obrażeń z powodu upadku w ciągu najbliższych pięciu lat w porównaniu do rówieśniczek, które nie ćwiczyły.

- Warto trenować trochę ciężej i intensywniej, by poprawić fizyczne funkcjonowanie. Potem można zachować korzyści z lżejszych, mniej intensywnych ćwiczeń - mówi Saija Karinkanta z Instytutu Promocji Badań Zdrowotnych w Tampere w Finlandii.

O tym, że warto zadbać o wzmocnienie ciała, przekonują dane dotyczące upadków osób starszych. Jak wynika z informacji Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, jedna na trzy osoby po 65 roku życia doświadcza upadku, który stanowi główną przyczynę śmiertelnych i innych obrażeń w tej grupie wiekowej.

W przypadku starszych kobiet prawdopodobieństwo urazów związanych z upadkami wzrasta w związku osteoporozą, która rozwija się, gdy po okresie menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenu.

W pięcioletnich badaniach wzięło udział 149 kobiet w wieku 70-78 lat, z których większość prowadziło siedzący tryb życia lub ćwiczyło w sposób umiarkowany nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Początkowo żadna z pań nie miała żadnych oznak .

Uczestniczki podzielono na grupy. Jedna wykonywała ćwiczenia oporowe, druga - ćwiczenia równowagi, trzecia została poddana treningowi łączącemu oba te elementy, a ostatnia nie zmieniła dotychczasowego poziomu aktywności fizycznej.

Okazało się, że panie wykonujące trening łączony były o 51 procent mniej narażone na urazy z powodu upadku i miały o 71 procent niższe prawdopodobieństwo złamań niż kobiety, które nie podejmowały ćwiczeń. Inne treningi nie wiązały się z ochroną przed obrażeniami po upadku.

Jak wskazują eksperci, problemem jest to, że większość ludzi powyżej 65 lat nie . Tymczasem seniorzy są bardziej narażeni na sarkopenię, chorobę polegającą na utracie masy mięśniowej, która prowadzi do osłabienia, problemów z zachowaniem równowagi i kłopotów z koordynacją, co skutkuje częstszymi upadkami.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy