Strona głównaZdrowieZachowaj ostrość widzenia po czterdziestce - podsumowanie badań

Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce - podsumowanie badań

Dwa województwa objęte działaniami, ponad 3000 pacjentów, których wzrok skontrolowano w ponad 150 salonach optycznych oraz 20 aparatów fotograficznych, rozdanych w konkursie - te liczby obrazują zasięg badań, przeprowadzonych podczas pierwszej tegorocznej edycji kampanii „Czas na wzrok". Kolejne jej odsłony planowane są już na jesień.
Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce - podsumowanie badań - Zakończenie akcji bezpłatnych badań w Łodzi i Opolu to nie koniec naszych działań edukacyjnych, dotyczących prezbiopii - mówi Ewa Żebrowska, koordynatorka akcji „Czas na wzrok" z firmy JZO - W punktach optycznych wciąż można uzyskać specjalistyczne porady na ten temat. Zainteresowanie badaniami było tak duże, że w części gabinetów zabrakło wolnych terminów, dlatego niektóre zakłady zdecydowały się na przedłużenie akcji. Na jesień planujemy także zorganizowanie kampanii w innych regionach Polski.

Akcja „Czas na wzrok" odbyła się już po raz drugi, tym razem w regionach łódzkim i opolskim (pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku we Wrocławiu). W jej ramach w wybranych punktach optycznych można było bezpłatnie zbadać ostrość wzroku. Założeniem kampanii było, aby przy okazji wizyt pacjenci mogli dowiedzieć się, czym jest prezbiopia i jak sobie z nią radzić.

- Prezbiopia to naturalny proces ewolucji oka, którego pierwsze objawy zaczynają się po czterdziestce - mówi Ewa Żebrowska z JZO - Są to głównie trudności z widzeniem na bliskie odległości. To powoduje m.in. konieczność odsuwania czytanego tekstu coraz dalej i dalej, szczególnie przy słabym oświetleniu.

Dotychczas najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z obniżeniem ostrości widzenia były soczewki jednoogniskowe, jednak stosowanie ich wiąże się np. z koniecznością zmiany okularów na te „do patrzenia" i „do czytania". Często używa się także szkieł, pozwalających na wyraźne widzenie z bliska i z daleka, ale pozostawiających obszar pośredni niewyraźny, czyli tzw. „dwuogniskowych". W większości te rozwiązania są niestety mniej estetyczne i sugerują wiek danej osoby. Podczas akcji „Czas na wzrok" pacjenci mogli dowiedzieć się, czym są i jak działają soczewki progresywne - jako najlepsze rozwiązanie dla prezbiopów. Zapewniają one wyraźne widzenie nie tylko z bliska, ale także z daleka i na obszary pośrednie, czego nie gwarantowały klasyczne rozwiązania.

Mimo zakończenia bezpłatnych badań, salony optyczne w okolicach Łodzi i Opola wciąż zapraszają pacjentów, poszukujących specjalistycznej pomocy w korygowaniu prezbiopii.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:43:02, 28-10-2011 ~gość: 78.9.150.xxx

    bardzo fajna akcja. dlugo sie wahalam, ale poszlam i nie zaluje.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy