Strona głównaZdrowieZaburzony zegar dobowy ma związek z problemami psychicznymi

Zaburzony zegar dobowy ma związek z problemami psychicznymi

Lęk, autyzm, schizofrenia i zespół Tourette'a mają swoje własne charakterystyczne cechy, ale czynnikiem łączącym te i większość innych zaburzeń psychicznych są zaburzenia rytmu dobowego, mówią eksperci z University of California, Irvine.
Zaburzony zegar dobowy ma związek z problemami psychicznymi [fot. Rudy and Peter Skitterians from Pixabay]
Według ekspertów zaburzenia rytmu dobowego (circadian rhythm disruption, CRD) jest czynnikiem psychopatologicznym wspólnym dla szerokiego zakresu chorób psychicznych, a badania nad jego podłożem molekularnym mogą okazać się kluczem do opracowania lepszych terapii i metod leczenia.

- Rytmy dobowe odgrywają fundamentalną rolę we wszystkich systemach biologicznych na wszystkich skalach, od cząsteczek po populacje - mówi prof. Pierre Baldi z University of California w Irvine. - Nasza analiza wykazała, że zaburzenie rytmu dobowego jest czynnikiem, który szeroko pokrywa całe spektrum zaburzeń zdrowia psychicznego - dodaje.

- Element zaburzenia rytmu dobowego był obecny w każdym zaburzeniu. Jakkolwiek skupialiśmy się na powszechnie znanych schorzeniach, takich jak autyzm, i , sądzimy, że hipotezę czynnika psychopatologicznego CRD można uogólnić na inne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, jadłowstręt psychiczny, bulimia psychiczna, uzależnienie od jedzenia i - uważa neuronaukowiec prof. Amal Alachkar.

Rytm dobowy reguluje aktywność fizjologiczną i procesy biologiczne naszych organizmów w ciągu każdego dnia. Zsynchronizowany z 24-godzinnym cyklem światła/ciemności, rytm dobowy wpływa na to, kiedy musimy spać, a kiedy pozostajemy na jawie. Zarządza również innymi funkcjami, takimi jak produkcja i uwalnianie hormonów, utrzymanie temperatury ciała i konsolidacja wspomnień. Skuteczne, niezakłócone działanie tego naturalnego systemu pomiaru czasu jest niezbędne do przetrwania wszystkich organizmów żywych.

Rytm dobowy z natury jest wrażliwy na bodźce światło/ciemność, więc może być łatwo zakłócony przez ekspozycję na światło w nocy, a poziom zakłóceń wydaje się być zależny od płci i zmienia się wraz z wiekiem. Jednym z przykładów jest reakcja hormonalna na CRD odczuwana przez kobiety w ciąży; zarówno matka, jak i płód mogą doświadczać skutków klinicznych CRD i przewlekłego .

- Ciekawym zagadnieniem, które badaliśmy, jest wzajemne oddziaływanie rytmów dobowych i z płcią - mówi prof. Baldi. - Na przykład zespół Tourette'a występuje głównie u mężczyzn, a jest częstsza u kobiet w stosunku około dwóch trzecich do jednej trzeciej - dodaje.

Wiek jest również ważnym czynnikiem, ponieważ CRD może wpływać na rozwój neurologiczny we wczesnym okresie życia, a także prowadzić do wystąpienia zaburzeń psychicznych związanych ze starzeniem się u seniorów.

W każdym razie pozostają pytania: Czy CRD odgrywa kluczową rolę w powstawaniu i pojawianiu się tych chorób, czy też jest samonapędzającym się objawem w postępie choroby? Aby odpowiedzieć na te pytania, uczeni planują zbadanie CRD na poziomie molekularnym przy użyciu technologii transkryptomowych (ekspresja genów) i metabolomicznych w testach na myszach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy