Strona głównaZdrowieZaburzenia zmysłów powszechne u seniorów, a znacznie zmniejszają jakość życia

Zaburzenia zmysłów powszechne u seniorów, a znacznie zmniejszają jakość życia

Amerykanie odkryli, że 94 procent osób starszych zmaga się z co najmniej jednym deficytem sensorycznym, 38 procent z dwoma, a 28 procent z trzema lub więcej.
Zaburzenia zmysłów powszechne u seniorów, a znacznie zmniejszają jakość życia [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Najstarsi badani mieli najwięcej , głównie osłabienie słuchu, wzroku i węchu. Mężczyźni cechowali się gorszymi wynikami w zakresie słuchu, węchu i smaku, ale średnio lepiej widzieli od kobiet.

Niektóre z tych deficytów były niewielkie, dużo jednak było poważnych. Niemal dwie trzecie (64 proc.) osób biorących udział w badaniu w wieku 57 - 85 lat cierpiało na znaczne osłabienie przynajmniej jednego zmysłu; 22 procent miało poważne zaburzenia dwóch lub więcej zmysłów.

- Wiemy, że upośledzenie czucia jest powszechne i często stanowi zwiastun poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie funkcji poznawczych lub upadki, a także takich jak oparzenia spowodowane utratą wrażliwości na dotyk, czy zatrucia pokarmowe, którym sprzyja osłabienie powonienia i smaku, jak również wdychanie dymu, co także może się zdarzyć z powodu pogorszenia węchu - mówi prof. Jayant Pinto z Uniwersytetu w Chicago. - Nasze odkrycia pozwalają lepiej ocenić występowanie utraty wielu zmysłów, co stanowi pierwszy krok na drodze do poznania przyczyn tego zjawiska - dodaje prof. Pinto.

Najczęstszym deficytem sensorycznym, dotykającym 74 proc. uczestników badania, było osłabienie smaku. Częste było także osłabienie dotyku. 32 proc. uczestników odznaczało się znacznymi zaburzeniami działania tego zmysłu, a 38 proc. przynajmniej lekkim spadkiem jego funkcjonowania.

Zaburzenia czuciowe związane z wiekiem są poważnym problemem - wcześniejsze badania pokazały, że np. upośledzenie słuchu może być również związane ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego zgonu. Ustalono też, że oznaczają zwiększone prawdopodobieństwo i również przedwczesnej śmierci.

Jak zaznaczają autorzy, osłabienie czucia związane z wiekiem pozostaje niedostatecznie zbadane. Tymczasem pogłębiające się zaburzenia bodźców zmysłowych „ogranicza sposób, w jaki osoby starsze radzą sobie ze stresem społecznym, fizycznym i poznawczym. To główna przyczyna obniżonej jakości życia seniorów", mówi prof. Pinto.

- Musimy zrozumieć biologię stojącą za związkiem między wiekiem i osłabieniem sensorycznym i znaleźć sposoby zapobiegania tym zanikom - wskazuje prof. Pinto.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy