Strona głównaZdrowieZaburzenia snu sprzyjają stłuszczonej wątrobie

Zaburzenia snu sprzyjają stłuszczonej wątrobie

U osób prowadzących siedzący tryb życia i wykazujących niezdrowe zachowania związane ze snem może rozwinąć stłuszczenie wątroby.
Zaburzenia snu sprzyjają stłuszczonej wątrobie [fot. tookapic from Pixabay]
Stłuszczeniowa choroba wątroby to główna przewlekła choroba wątroby na świecie, dotycząca około jednej czwartej populacji. Ten typ choroby jest wywoływany przez zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość i . Z czasem może się ona przekształcić się w schyłkową chorobę wątroby, stanowiąc poważne obciążenie zdrowotne i ekonomiczne dla społeczeństwa.

- Ludzie, którzy źle sypiają w nocy i długo drzemią w ciągu dnia, są najbardziej narażeni na rozwój stłuszczeniowej choroby wątroby - mówi dr Yan Liu z Uniwersytetu Sun Yat-sen w kantonie Guangzhou w Chinach. - Nasze badanie pokazało, że już umiarkowana poprawa jakości snu była związana z 29-procentowym osłabieniem ryzyka - dodaje dr Liu.

Naukowcy przeanalizowali zachowania związane ze snem u kilkuset osób ze stłuszczeniem wątroby i odkryli, że późne chodzenie spać, chrapanie i w ciągu dnia przez ponad 30 minut były istotnie związane ze zwiększonym zagrożeniem stłuszczeniem wątroby. Niewielka poprawa jakości odpoczynku przełożyła się na zmniejszenie ryzyka choroby o 29 proc. Osoby prowadzące siedzący tryb życia i zmagające się z otyłością trzewną doświadczały bardziej wyraźnych negatywnych skutków złej jakości snu niż inni.

- Badanie dostarcza dowodów, że już dość niewielka poprawa jakości snu jest wystarczająca, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo stłuszczenia wątroby, zwłaszcza u osób prowadzących niezdrowy tryb życia. Biorąc pod uwagę, że duża część osób cierpiących na złą jakość snu jest niediagnozowana i nieleczona, warto prowadzić dalsze badania dotyczące strategii poprawy jakości - uważa dr Liu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć