Strona głównaZdrowieZaburzenia snu częstsze kobiet. Zobacz, dlaczego

Zaburzenia snu częstsze kobiet. Zobacz, dlaczego

Zegar biologiczny kobiet i mężczyzn jest nieco odmienny i skutkuje to czętszymi zaburzeniami snu w przypadku kobiet.
Zaburzenia snu częstsze kobiet. Zobacz, dlaczego [Bezsenność, © digitalskillet1 - Fotolia.com] Jak ustalili uczeni z Uniwersytetu McGill w Montrealu, kobietom trudniej jest wykonywać nocną pracę, a wszystko przez to, że ich zegar biologiczny istotnie utrudnia nocne funkcjonowanie.

Zegar biologiczny kobiet skłania je do wcześniejszego zasypiania i wcześniejszego budzenia się - jest niejako dostosowany do czasu, który można by określić jako bardziej wschodni. To z kolei tłumaczyć może zwiększoną podatność pań na problemy ze snem.

Badacze przeanalizowali poszczególne fazy snu podczas 36 cykli snu-jawy u kilkunastu kobiet i mężczyzn, którzy przed rozpoczęciem badania nie wykazywali żadnych oznak problemów ze snem. Wzięto też pod uwagę temperaturę ciała, stan czujności, poziom określonych hormonów, w tym (odpowiedzialnej za regulację ).

Ustalono, że zegar biologiczny pań różni się od tego charakterystycznego dla panów. Kobiety zwykle zasypiają i budzą się wcześniej niż mężczyźni. Co więcej, ich orgranizmy pozostają w nocy mniej czujne, ale ich mózg musi być lepiej przygotowany do snu. Poza tym budzą się bardziej zmęczone. To wyjaśnia, dlaczego kobiety cechują się dwukrotnie wyższym ryzykiem niż mężczyźni. Paniom trudniej jest też w związku z tym pracować na nocne zmiany.

Choć to małe badanie, przydaje wiedzy na temat różnic płciowych w odniesieniu do snu w kontekście rytmu okołodobowego, mówią autorzy. Skłonność do bezsenności jest o tyle istotną informacją, że kłopoty ze snem przekładają się na problemy zdrowotne. U osób z zaburzeniami snu znacznie częściej rozwijają się: , , , i inne zaburzenia psychiczne.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy