Strona głównaZdrowieZaburzenia pamięci mogą być łagodzone białkiem z soi

Zaburzenia pamięci mogą być łagodzone białkiem z soi

Uczeni z Uniwersytetu Kiusiu odkryli, że określona część białka sojowego może zmniejszyć osłabienie pamięci u myszy.
Zaburzenia pamięci mogą być łagodzone białkiem z soi [fot.  bigfatcat from Pixabay]
Cząsteczka pochodząca z rozpadu białek w soi może mieć istotny wpływ na stan pamięci. zastosowany dipeptyd jest obecnie jedynym znanym, który w nienaruszonej formie trafia z żołądka myszy do mózgu.
Peptydy mogą nie tylko rozpaść się podczas trawienia, ale potem stają przed wyzwaniem przekroczenia wysoce selektywnej bariery, aby dostać się z krwi do mózgu - wyjaśnia prof. Toshiro Matsui z Uniwersytetu Kiusiu - Nasze poprzednie badania pozwoliły zidentyfikować zdolność tego dipeptydu do takiej podróży, nowe testy pokazują, że może on faktycznie wpływać na pamięć u myszy - dodaje prof. Matsui.
Naukowcy zbadali działanie dipeptydu o nazwie Tyr-Pro, podając go myszom przez kilka dni przed i po wstrzyknięciu im związku stymulującego rozwój poprzez upośledzenie funkcji .

Przetestowano pamięć krótkotrwałą myszy za pomocą prostego labiryntu. Jak ustalono, zwierzęta, którym podawano dipeptyd w ciągu ostatnich dwóch tygodni, radziły sobie lepiej niż te, które go nie otrzymywały; chociaż wskazano, że obie grupy były ogólnie słabsze niż myszy bez wywołanego określoną substancją upośledzenia pamięci. Podobne skutki zaobserwowano w testach pamięci długoterminowej.
Potrzeba dalszych badań, aby sprawdzić, czy korzyści te uzyskają także ludzie, ale mamy nadzieję, że jest to krok w kierunku wytworzenia żywności, która może pomóc w zapobieganiu degradacji pamięci lub nawet poprawić nasze wspomnienia - komentuje prof. Matsui.
Na temat badań można przeczytać w Science of Food.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy