Strona głównaZdrowieZaburzenia odżywiania u osób starszych

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Dawniej niezwykle smukła francuska aktorka Catherine Deneuve, teraz 67-latka, wydaje się mieć dość ścisłej diety i dobrze czuje się w pełniejszej figurze. Przynajmniej tak wydaje wnioskując z tego, jak prezentuje się w niedawno wydanym filmie pt. „Potiche: żona doskonała" („Potiche").
Zaburzenia odżywiania u osób starszych Ze swą pełniejszą kobiecą figurą, Deneuve jest swego rodzaju wyjątkiem w filmach i mediach, w których kobiety, również starsze, zwykle są bardzo smukłe, a wręcz chude. Być może inne dojrzałe panie czują się zmuszone do naśladowania tego wizerunku.

Niektóre osoby starsze - znacznie częściej kobiety niż mężczyźni - postrzegają się jako zbyt grube, wskazuje Barbara Ney z Niemieckiego Stowarzyszenia Psychologów. Starsze kobiety nierzadko są konsumentkami rozmaitych pigułek wspomagających odchudzanie, podkreśla Ney.

Jak uważa Remuda Ranch z kliniki zaburzeń odżywiania w amerykańskim stanie Arizona, coraz większa liczba starszych kobiet cierpi z powodu tych zaburzeń i wielu lekarzy ich nie rozpoznaje, bowiem nie podejrzewają tego rodzaju problemów u dojrzałych pań. Z drugiej strony, nic w tym dziwnego, bowiem niewielki odsetek starszych ludzi cierpi na takie zaburzenia jedzenia jak anoreksja. Według badań przeprowadzonych przez Berliński Instytut Roberta Kocha, niemieckiej federalnej instytucji odpowiedzialnej za zapobieganie i kontrolę chorób, około 44 procent mężczyzn i kobiet powyżej 65 roku życia ma nadwagę, a zaledwie około 1 procent ma niedowagę.
Te dane są zgodne z zawodowymi doświadczeniami Nay. Niezdrowe diety odchudzające lub poważne zaburzenia odżywiania dotyczą małej grupy. Bardziej powszechny problem wśród osób starszych to niezdrowe odżywianie się.

Z opisywanymi obserwacjami zgadza się też Martin Haupt, wiceprezydent Niemieckiego Towarzystwa Gerontopsychiatrii i Gerontoterapii. Na starość odczuwanie głodu i pragnienia ulegają dysfunkcjom. Ponadto, ludzie starsi zmagają się z rozmaitymi chorobami. To wszystko prowadzi do źle skomponowanej diety.

Jakkolwiek świadomość zdrowego stylu życia wzrasta i coraz więcej osób starszych przywiązuje wagę do swojej diety oraz podejmuje aktywność fizyczną, wciąż zbyt wiele osób dojrzałych źle się odżywia i rośnie grupa starszych pacjentów z zaburzeniami odżywiania.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy