10-06-2010
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Zaburzenia erekcji definiuje się jako „stałą niezdolność do osiągania i utrzymania wzwodu członka uniemożliwiającą prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego”. Zaburzenia pojawiają się, gdy krew ma utrudniony dopływ do członka lub kiedy ilość krwi dopływająca do organu jest niewystarczająca do utrzymania go w stanie erekcji.
![Zaburzenia erekcji - problem milionów mężczyzn [© John Keith - Fotolia.com] Zaburzenia erekcji - problem milionów mężczyzn [© John Keith - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Zaburzenia-erekcji-problem-milionow-mezczyzn_img4d8a90dfbfae9.jpg)
Szacuje się, że na całym świecie problem ED (zaburzenia erekcji - ang. erectile dysfunction - ED) dotyka 189 milionów mężczyzn i ich partnerek. W naszym kraju na zaburzenia erekcji cierpi ponad 60% Polaków między 40. a 60. rokiem życia. Ich liczba sięga 2,6 miliona. Rozpowszechnienie występowania zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem mężczyzny. Niektóre problemy z erekcją są chwilowe i okazjonalne, ale gdy powtarzają się cyklicznie należy porozmawiać o problemie z lekarzem.
W 75% przypadków ED ma podłoże fizyczne i wiąże się z takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba sercowo-naczyniowa, schorzenia prostaty czy choroby neurologiczne. Tak więc zaburzenia erekcji często są objawem innych dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest zareagowanie już na ich pierwsze symptomy i zwrócenie się po pomoc do lekarza urologa lub seksuologa.
Aż 95% wszystkich przypadków zaburzeń erekcji można leczyć. Obecnie istnieje wiele metod terapii. O wyborze odpowiedniej dla danego pacjenta zawsze decyduje lekarz.
Zaburzenia erekcji wiążą się ze spadkiem samooceny mężczyzny i mogą wywoływać frustrację, złość i smutek. Ponieważ dolegliwości te dotyczą sfery intymnej, mężczyźni bardzo często nie chcą rozmawiać o nich nawet z własnymi partnerkami. Nierzadko odbija się to negatywnie na wzajemnych relacjach, co nasila tylko poziom frustracji i napięcia w związku.
Niestety wokół tematu zaburzeń erekcji narosło wiele błędnych przekonań i stereotypów. Wielu mężczyzn uważa objawy ED za normalne dla pewnego wieku lub wynikające z problemów emocjonalnych, podczas gdy w rzeczywistości tego rodzaju przyczyny odpowiadają jedynie za 20% przypadków ED. Na skutek swoich błędnych przekonań na temat zaburzeń erekcji, mężczyźni nie wierzą, że lekarz może im skutecznie pomóc. W takich sytuacjach nieocenione okazuje się wsparcie ze strony partnerki, która zainteresuje się problemem i zachęci swojego mężczyznę do konsultacji z lekarzem.