Strona głównaZdrowieZaadoptuj zwierzaka, to poprawi twoje zdrowie psychiczne

Zaadoptuj zwierzaka, to poprawi twoje zdrowie psychiczne

Opieka nad psem czy kotem to duża odpowiedzialność, ale - potwierdzi to każdy właściciel zwierzaka - daje dużo radości i poprawia nastrój. Także naukowo wykazano, że posiadanie jakiegoś czworonoga zmniejsza stres i wspiera zdrowie psychiczne.
Zaadoptuj zwierzaka, to poprawi twoje zdrowie psychiczne
Różne badania wskazują, że posiadanie czy kota jest dobroczynne dla naszego zdrowia psychicznego. Przykładowo, wiele analiz ankiet z udziałem właścicieli zwierząt, udowodniło, że sami respondenci wskazywali i wyższy stan odprężenia dzięki towarzystwu czworonogów.

Do nowych testów, przeprowadzonych na Washington State University, zaproszono 249 osób. Badanych podzielono na cztery grupy. Jedna przez 10 minut mogła bawić się z psami lub kotami, druga obserwowała innych ludzi wchodzących w interakcje ze zwierzętami, kolejna oglądała pokaz slajdów ze zwierzętami, ostatnia natomiast stanowiła grupę kontrolną.

Od uczestników pobrano próbki śliny uczestników, na podstawie których sprawdzono poziom kortyzolu zarówno przed wspomnianymi aktywnościami, jak i po nich. Kortyzol to hormon wydzielany przez organizm w odpowiedzi na , stanowi więc jego dobry wskaźnik.

Okazało się, że osoby, które miały kontakt ze zwierzętami, odznaczały się znacznie niższym poziomem kortyzolu. Takie skutki odnotowano niezależnie od tego, czy początkowa ilość kortyzolu u uczestników był bardzo wysoka, czy bardzo niska.

Im mniej kortyzolu, tym niższy stres i więcej pozytywnych emocji, one z kolei dobrze oddziałują na psychiczne samopoczucie, co zmniejsza ryzyko rozwoju różnych .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie AERA Open wydawanym przez American Educational Research Association.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy