Strona głównaZdrowieZa problemy z pamięcią może odpowiadać uporczywy ból...

Za problemy z pamięcią może odpowiadać uporczywy ból...

Wiadomo, że starzenie się i różne choroby mogą osłabiać nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć. Okazuje się, że także odczuwnaie bólu zmniejsza możliwości zapamiętywania.
Za problemy z pamięcią może odpowiadać uporczywy ból... [Fot. mariesacha - Fotolia.com] Ciągły ból obniża jakość życia, nie pozwala normalnie funkcjonować i „odbija się" na zdrowiu, w tym zdrowiu mentalnym. Uporczywy dyskomfort .

Okazuje się, że objawia się nie tylko fizycznie, jeśli trwa dłużej, wpływa także na większe ryzyko osłabienia i rozwoju , mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w san Francisco.

Uczeni odkryli, że przewlekły ból może wiązać się ze zmianami w mózgu, które powodują problemy z pamięcią.

W badaniach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób, z których każda miała powyżej 60 lat. Na podstawie testów poznawczych odkryto, że tych, którzy zmagali się z chronicznym bólem, dotyczyło o 9 proc. szybsze osłabienie możliwości kognitywnych w ciagu najblizszej dekady w porównaniu do osób wolnych od takich dolegliwości. Pacjenci doświadczający przedłużającego się bólu cechowali się też wyższym prawdopodobieństwem demencji.

Jak zaznaczają autorzy, aż jedna na trzy starsze osoby zmaga się z częstym bólem, dlatego ocena jego oddziaływania na możliwości psycho-fizyczne ma duże znaczenie dla całego postępowania terapeutycznego.

Wyniki badań zaprezentowano w magazynie JAMA Internal Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X