Strona głównaZdrowieZa otyłość odpowiada nadmiar węglowodanów, nie brak ćwiczeń

Za otyłość odpowiada nadmiar węglowodanów, nie brak ćwiczeń

Dieta o dużej ilości kalorii pochodzących z węglowodanów wywołuje więcej problemów zdrowotnych niż brak aktywności fizycznej, alkohol czy palenie papierosów razem wzięte.
Za otyłość odpowiada nadmiar węglowodanów, nie brak ćwiczeń  [© Emel Topaloğlu - Fotolia.com] Wyniki badań wskazują, że około 40 procent osób o normalnej wadze () doświadcza zaburzeń metabolicznych zazwyczaj związanych z , mówią eksperci.

Wielu ludzi błędnie uważa, że otyłość jest związana jedynie z brakiem ruchu. Co więcej, nawet osoby o normalnej wadze doświadczają .

Częstość występowania wzrasta 11-krotnie na każdych codziennie spożywanych 150 dodatkowych kalorii z węglowodanó w porównaniu z równoważną ilością kalorii z tłuszczu.

Testy wskazują, że zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów osłabienia wszystkich cech zespołu metabolicznego. Zatem powinno być podstawową strategią zapobiegania cukrzycy, nawet wtedy, gdy nie występuje utrata na wadze.

Lekarze wskazują, że w ciągu ostatnich 30 lat poziom aktywności nie uległ znaczącej zmianie, a wskaźnik otyłości znacznie wzrósł, co oznacza, że przyczyna przybierania na wadze musi leżeć gdzieś indziej. Sądzą, że to wynik powszechnie stosowanej .

Skąd zatem przekonanie, że to przede wszystkim siedzący tryb życia oddziałuje na poziom naszej wagi? Eksperci uważają, że winę ponosi przemysł spożywczy, który w ten sposób odciąga uwagę od skutków jedzenia i picia popularnych pełnych cukru produktów.

„Informacje dotyczące diety i ćwiczeń fizycznych i ich związku z epidemią cukrzycy typu 2 oraz otyłości są manipulowane przez grupy interesów", piszą naukowcy w artykule opublikowanym w British Journal of Sports Medicine. Porównują taktykę przemysłu spożywczego do tej, którą stosowali producenci , by zaciemnić dane o relacji między paleniem a rakiem płuc.

„Lansowanie słodkich napojów przez celebrytów oraz powiązania sieci fast food ze sportem musi się skończyć", uważają badacze. Ćwiczenia powinny być elementem zdrowego stylu życia, którego inną niezbędną składową jest dobra dieta.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć