Strona głównaZdrowieWysypiaj się, w przeciwnym razie możesz zacząć przybierać na wadze

Wysypiaj się, w przeciwnym razie możesz zacząć przybierać na wadze

Nasza waga jest zależna zarówno od genów, jak i stylu życia, a do tego ostatniego należy nie tylko sposób odżywiania się czy poziom wysportowania, ale także regularność i długość snu. Jakość odpoczynku przekłada się na naszą sylwetkę.
Wysypiaj się, w przeciwnym razie możesz zacząć przybierać na wadze [© oocoskun - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Glasgow odkryli, że osoby, które mają genetyczne predyspozycje do , są bardziej zagrożone nadmiernym w przypadku niewłaściwej higieny snu.

To kolejne badania, które łączą z kłopotami z wagą. Zebrane dane wskazują, że u osób z grupy wysokiego ryzyka genetycznej otyłości, , w ciągu dnia, a także mają dość istotny wpływ na masę ciała, mówią autorzy badań.

Badacze przeanalizowali informacje dotyczące ponad 120 tysięcy osób i odkryli, że sypianie krócej niż siedem lub dłużej niż dziewięć godzin na dobę zwiększa prawdopodobieństwo otyłości u osób o genetyce ułatwiającej nadmierne przybieranie na wadze. Spośród ludzi tak genetycznie uposażonych, ci którzy spali ponad 9 godzin, ważyli średnio o 4 kilogramy więcej niż osoby sypiające 7 do 9 godzin. Z kolei osoby śpiące mniej niż 7 godzin były przeciętnie cięższe o 1,8 kg.

Jakkolwiek badanie nie dowodzi bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, naukowcy ustalili, że taki efekt utrzymywał się niezależnie od , problemów zdrowotnych, czy statusu ekonomicznego uczestników. Jednocześnie okazało się, że nadmiar lub niedobór snu w przypadku osób, które nie są genetycznie predysponowane do otyłości, ma jeszcze silniejszy wpływ na ich wagę niż w przypadku ludzi z pewnym obciążeniem gnetycznym w tym zakresie.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy