Strona głównaZdrowieWystarczy schudnąć, by zmniejszyć ryzyko raka endometrium

Wystarczy schudnąć, by zmniejszyć ryzyko raka endometrium

Kobiety, które pozostają aktywne fizycznie i utrzymują prawidłową wartość BMI, mają niższe ryzyko zachorowania na nowotwór endometrium.
Wystarczy schudnąć, by zmniejszyć ryzyko raka endometrium [© anetlanda - Fotolia.com] Wystarczy schudnąć, by zmniejszyć prawdopodobieństwo raka endometrium, tj. błony śluzowej macicy, mówią uczeni z American Society of Clinical Oncology.
Jak wskazują eksperci, wielu starszych ludzi sądzi, że jest dla nich zbyt późno na , bo nadwaga lub otyłość dokonały już wszystkich ewentualnych „zniszczeń". Tymczasem okazuje się, że zmniejszenie wagi w każdym wieku jest korzystne.

Rak endometrium to najczęstszy rak ginekologiczny i czwarty najczęstszy nowotwór wśród kobiet. Ponad 75 procent występuje u kobiet w wieku powyżej 55 lat.

W ramach badań przez dziesięć lat monitorowano stan zdrowia ponad 35 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat. Ustalono, że panie po pięćdziesiątce, które straciły ponad pięć procent masy ciała, odznaczały się średnio o 29 proc. niższym ryzykiem raka endometrium i nie miało znaczenia, w jakim konkretnie wieku schudły. Największą relatywnie profilaktykę dzięki zmniejszeniu wagi odnotowano u najbardziej pań - w przypadku utraty 5 proc. masy ciała ryzyko raka spadało o 56 proc.

Jednocześnie odkryto, że przybieranie na wadze w monitorowanym okresie zwiększało prawdopdobieństwo diagnozyraka endometrium - utycie o ponad 4,5 kg wiązało się z wyższym o 26 proc. ryzykiem nowotworu.

Ze statystyk wynika, że u 2,8 proc. kobiet w jakimś momencie ich życia rozpoznany zostanie wspomniany rodzaj raka. Jedną z najczęstszych przyczyn choroby jest zbyt duża ilość estrogenu w stosunku do progesteronu w organizmie. Ten brak równowagi hormonalnej powoduje, że śluzówka macicy staje się coraz grubsza, a to z kolei może prowadzić do wzrostu komórek nowotworowych. Poza tym chorobie sprzyja nadwaga i otyłość oraz inne elementy niezdrowego stylu życia (np. brak aktywności fizycznej).

Najpowszechniejsze symptomy tego raka obejmują: krwawienie lub upławy nie związane z okresem, ból podczas seksu, ból miednicy.

Wyniki badań opublikowano Journal of Clinical Oncology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X