Strona głównaZdrowieWysokotłuszczowa dieta zachodnia prowadzi do przewlekłego bólu

Wysokotłuszczowa dieta zachodnia prowadzi do przewlekłego bólu

Typowa zachodnia dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko bólu u osób z takimi schorzeniami, jak cukrzyca czy otyłość.
Wysokotłuszczowa dieta zachodnia prowadzi do przewlekłego bólu [fot. Welcome to all and thank you for your visit ! ツ from Pixabay]
Eksperci z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio ostrzegają, że jedzenie tzw. diety zachodniej, pełnej tłuszczu i węglowodanów prostych, może zaostrzyć dolegliwości bólowe.

Co więcej, zmiany w diecie mogą znacznie zmniejszyć lub nawet powstrzymać ból wywołany stanami zapalnymi (np. przy , urazie lub po zabiegu chirurgicznym) oraz neuropatią (np. przy ). Takie odkrycie może pomóc w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem - wystarczy zmienić dietę lub opracować leki blokujące uwalnianie niektórych kwasów tłuszczowych w organizmie.

Przewlekły jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Jakkolwiek często zaleca się zmniejszenie tłuszczu w diecie przy leczeniu cukrzycy, zaburzeń autoimmunologicznych i chorób sercowo-naczyniowych, rola kwasów tłuszczowych w stanach bólowych jest słabo nieznana.

Teraz zarówno u myszy, jak i ludzi zbadano rolę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w stanach bólowych. Okazało się, że typowa dieta zachodnia bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 stanowiła istotny czynnik ryzyka zarówno bólu zapalnego, jak i neuropatycznego.

Tłuszcze , znajdujące się głównie w żywności zawierającej oleje roślinne, przydają pewnych korzyści. Jednakże zachodnia dieta związana z otyłością cechuje się znacznie wyższym poziomem tych kwasów (znajdujących się np. w chipsach kukurydzianych czy krążkach cebulowych i innych przetworzonych przekąskach) niż zdrowych tłuszczów omega-3 (znajdujących się w rybach, orzechach włoskich, czy siemieniu lnianym).

Odkryto, że odwrócenie tej diety, zwłaszcza obniżenie omega-6 i zwiększenie omega-3, znacznie zmniejszyło dolegliwości bólowe. Autorzy ustalili też, że poziomy lipidów omega-6 w skórze pacjentów z bólem neuropatycznym typu 2 były silnie związane z deklarowanym poziomem bólu i potrzebą przyjmowania leków przeciwbólowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 00:18:35, 24-07-2021 aurelia66

    Dieta wysokotłuszczowa nie jest rozwiązaniem idealnym szczególnie dla starszych osób. Umówmy się można sobie eksperymentowac z dietami, ale czasowo. Na dłuższą metę dieta musi być jednak zbilansowana. Bo nie każdy może jeszcze wszystko. O tym co komu służy a co nie najlepiej rozmawiać z bariatrą ze szpitala medicover. Lekarz na podstawie wyników badań dookresla program odżywiania
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy