Strona głównaZdrowieWysoki wzrost - niektórym chorobom sprzyja, ryzyko innych powstrzymuje

Wysoki wzrost - niektórym chorobom sprzyja, ryzyko innych powstrzymuje

Badania genetyczne wykazują, że wzrost może wpływać na ryzyko kilku chorób. Odkryto, że istnieje związek pomiędzy wzrostem i niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz między wzrostem i wyższym zagrożeniem neuropatią obwodową oraz zaburzeniami krążenia.
Wysoki wzrost - niektórym chorobom sprzyja, ryzyko innych powstrzymuje
Jak się okazuje, wzrost może być czynnikiem ryzyka lub czynnikiem ochronnym, bez względu na inne uwarunkowania środowiskowe, mówią pracownicy VA Eastern Colorado Health Care System.

Wzrost zwykle nie jest uważany za czynnik ryzyka chorób. Jednak już jakiś czas temu odkryto korelacje między danej osoby a ryzykiem wystąpienia różnych schorzeń. Nie wiadomo, czy ten związek ma podłoże biologiczne, czy może jest efektem innych czynników.

Wzrost częściowo wynika z genów odziedziczonych po rodzicach, częściowo natomiast z takich czynników, jak: odżywianie, status społeczno-ekonomiczny i wiek czy płeć. Jak ustalono, znacznie ponad sto problemów ze zdrowiem ma związek z genetycznie uwarunkowanym wzrostem u osób o białej skórze (w przypadku osób czarnoskórych korelacja była niższa).

Ogólnie rzecz biorąc, genetycznie uwarunkowany wysoki wzrost wydaje się chronić przed problemami sercowo-naczyniowymi. Osoby wysokie cechowały się niższym prawdopodobieństwem , nadmiaru cholesterolu i rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Jednak ryzyko było u nich wyższe.

Równocześnie, wysoki wzrost przekłada się na zwiększenie zagrożenia innymi chorobami. Dotyczy to szczególnie neuropatii obwodowej i zaburzeń krążenia związanych z funkcjonowaniem żył.

Neuropatia obwodowa to uszkodzenie nerwów poza mózgiem i rdzeniem kręgowym, głównie w kończynach. Już wcześniej zaobserwowano, że wyższy wzrost oznacza wolniejsze przewodnictwo nerwowe i problemy z nerwami. Teraz to potwierdzono.
Wysoki wzrost może mieć także związek z zaburzeniami erekcji i zatrzymaniem moczu, które z kolei są związane z neuropatią.

Ponadto osób wysokich częściej dotyczyły: zapalenie tkanki łącznej, ropnie skóry, przewlekłe owrzodzenia nóg i zapalenie kości oraz szpiku. Wysoki wzrost wydaje się jeszcze zwiększać ryzyko i .

To nie wszystko, bycie wysokim wiązało się z częstszymi deformacjami palców stóp, co mogło być spowodowane zwiększonym obciążeniem stóp wysokich ludzi. Wreszcie, ponadstandardowy wzrost zwiększa ryzyko astmy i niespecyficznych zaburzeń nerwowych u kobiet, choć nie u mężczyzn.

Wszystko to sugeruje, że wzrost może być nierozpoznanym, ale biologicznie ważnym czynnikiem ryzyka różnych schorzeń, zwłaszcza tych, które dotyczą kończyn.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy