Strona głównaZdrowieWysoka temperatura zagraża sercu

Wysoka temperatura zagraża sercu

Wszyscy czekają na cieplejsze dni po sezonie jesienno-zimowym. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja jednak zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.
Wysoka temperatura zagraża sercu [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Przykładowo, w Kuwejcie, kraju znanym z upałów, w dniach, w których temperatury osiągały bardzo wysokie wartości i wynosiły niemal 43 stopnie C, liczba zgonów z powodu drastycznie wzrosła.

Gdy temperatury osiągają ekstremalne wartości, liczba zgonów w wyniku chorób układu krążenia może się podwoić lub potroić. Według uczonych, tradycyjnie gorące regiony mogą być szczególnym zagrożeniem dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi.
Najwyższą temperaturę na Ziemi w ciągu ostatnich 76 lat odnotowano niedawno w Kuwejcie i wynosiła ona prawie 54 stopnie Celsjusza. Biorąc pod uwagę niezmiennie wysokie temperatury w tym kraju, badacze przeanalizowali związek między temperaturą i ponad 15 tysiącami zgonów z powodu chorób układu krążenia. Uwzględniono akty zgonu wydane w Kuwejcie w latach 2010 - 2016, które podawały jakąkolwiek przyczynę sercowo-naczyniową u osób powyżej 15-go roku życia.

W porównaniu z liczbą zgonów w dniach o najniższej umieralności (gdy średnia dzienna temperatura wynosiła niemal 35 stopni Celsjusza), kiedy średnia 24-godzinna (ponad 42 stopnie Celsjusza):

- ogólne ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny sercowo-naczyniowej było trzykrotnie wyższe;
- mężczyźni byli bardziej zagrożeni ekstremalnymi temperaturami - cechowali się 3,5-krotnie wyższą śmiertelnością;
- śmiertelność wśród kobiet była prawie 2,5 razy wyższa;
- u osób w wieku produkcyjnym (15-64 lata) śmiertelność wzrosła 3,8 razy;
- w przypadku ludzi po 65 roku życia śmiertelność zwiększyła się nieco ponad 2-krotnie.

Aby ocenić wpływ samej temperatury, uczeni uwzględnili też inne czynniki środowiskowe, takie jak i wilgotność. Wyższe temperatury miały różne oddziaływanie na osoby różnej płci i odmienne grupy wiekowe.

- Kardiolodzy i inni lekarze słusznie skupili się na standardowych czynnikach ryzyka, takich jak: dieta, ciśnienie krwi i palenie papierosów, ale zmiany klimatu też mogą zaostrzyć zagrożenie śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych, szczególnie w bardzo gorących regionach świata", mówi Barrak Alahmad z Kuwait University.

Kiedy wzrasta temperatura, organizm człowieka próbuje się ochłodzić, transportując krew z narządów pod skórę. To sprawia, że serce pompuje więcej krwi, co powoduje znacznie większy nacisk na naczynia krwionośne i obciążenie serca. Według niektórych lekarzy w zwiazku z tym wzrost temperatur w cieplejszych regionach świata może skutkować zwiększoną ilością zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

O badaniach napisano w Circulation, czasopiśmie wydawanym przez American Heart Association.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy