Strona głównaZdrowieWyśmiewanie otyłych sprzyja przybieraniu przez nich na wadze

Wyśmiewanie otyłych sprzyja przybieraniu przez nich na wadze

Wyśmiewanie osób otyłych dodatkowo utrudnia im proces odchudzania, mówią uczeni z University College London.
Wyśmiewanie otyłych sprzyja przybieraniu przez nich na wadze [fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com] Piętnowanie ludzi z nadwagą, wyśmiewanie ich i gorsze traktowanie z większym prawdopodobieństwem spowoduje nabieranie przez nich dodatkowych kilogramów niż zachęci do zrzucenia wagi.

Badacze wskazują, że wielu ludzi, którzy głośno komentują wagę innych, sądzi, że ich interwencja da pozytywne skutki, tzn. że dana osoba przejdzie na dietę lub zacznie uprawiać sport i w ten sposób . Nierzadko ludzie zawstydzający tych z nadwagą twierdzą, iż otyli są odpowiedzialni za to, że nieatrakcyjnie wyglądają i szkodzą swojemu zdrowiu. Jednocześnie skupiają się na własnej, odpowiedniej figurze nie wprost wskazując na swoją „wyższość". Przybieranie na wadze i utrata nadmiaru kilogramów jest postrzegane jako oznaka samokontroli lub jej braku. Powszechnie uważa się, że waga danej osoby wynika z jej osobistych wyborów, mówią uczeni.

W badaniach wzięły udział osoby w wieku powyżej 50 lat. Niektórzy uczestnicy odznaczali się normalną wagą, inni byli otyli. Pytano ich o częstotliwość doświadczania . Za dyskryminację uznano np. przejawy braku szacunku, ostentacyjne gorsze obsługiwanie w sklepach, czy szykanowanie. Jedna na 20 osób odnotowała zachowania dyskryminacyjne, ale w grupie chorobliwie otyłych aż jedna trzecia uczestników zgłaszała dyskryminację.

Po okresie czterech lat odnotowano, że ludzie we wszystkich grupach wagowych, którzy doświadczali negatywnych postaw innych, zyskali średnio prawie 1 kg. Ci, którzy nie mieli takich doświadczeń, stracili przeciętnie 0,7 kg. Naukowcy twierdzą, że sugeruje to, iż obwinianie i oskarżanie ludzi z nadwagą jest przeciwskuteczne.

Efektywne sposoby zachęcania do utraty na wadze obejmują rozsądne regularne ćwiczenia fizyczne oraz planowanie posiłków. Jak wskazują autorzy badań, nie musi automatycznie oznaczać braku zdrowia, a przyrost masy ciała może się wiązać z wieloma czynnikami, nie tylko . Mogą za to odpowiadać problemy zdrowotne medyczne i aspekty emocjonalne.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy