Strona głównaZdrowieWysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko problemów poznawczych, w tym demencji

Wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko problemów poznawczych, w tym demencji

Panie w starszym wieku są mniej narażone na łagodne zaburzenie funkcji poznawczych lub demencję, jeśli częściej spacerują i wykonują umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną.
Wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko problemów poznawczych, w tym demencji [fot. Manfred Antranias Zimmer from Pixabay]
W przypadku kobiet w wieku powyżej 65 lat każde dodatkowe 31 minut dziennie spędzone na umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej wiązały się z o 21 procent niższym ryzykiem rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych lub . Ryzyko to było też o 33 procent niższe przy każdych dodatkowych 1865 krokach dziennie.

- Biorąc pod uwagę, że rozwój demencji może trwa 20 lat lub dłużej przed pojawieniem się objawów, niezbędna jest wczesna interwencja dla opóźnienia lub zapobiegania osłabieniu funkcji poznawczych i demencji wśród seniorów - mówi dr Andrea LaCroix z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Demencja to wyniszczający stan neurologiczny, który może powodować utratę pamięci, zdolności myślenia i rozwiązywania problemów. Łagodne zaburzenia funkcji poznawczych to wczesny etap problemów z pamięcią lub myśleniem, które nie są tak poważne jak otępienie.

- została uznana za jeden z trzech najbardziej obiecujących sposobów zmniejszenia ryzyka demencji i choroby Alzheimera. Profilaktyka ma tu istotne znaczenie, ponieważ po zdiagnozowaniu demencji bardzo trudno jest ją spowolnić lub cofnąć. Nie istnieje lekarstwo - mówi LaCroix.

W testach wzięło udział niemal 1300 kobiet, które przez siedem dni nosiły akcelerometry i wykonywały swoje codzienne czynności. Dzięki temu zebrano dokładne informacje dotyczące czasu aktywności fizycznej i siedzenia.

Wyniki pokazały, że dłuższa aktywność fizyczna stanowi pewną ochronę przed rozwojem .

- Warto zachęcać seniorów do zwiększania ruchu do co najmniej umiarkowanej intensywności i wykonywania większej liczby kroków każdego dnia, aby zmniejszyć ryzyko łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji - mówi dr Steve Nguyen, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy