Strona głównaZdrowieWysiłek fizyczny jest niezbędny, by zachować mobilność na starość

Wysiłek fizyczny jest niezbędny, by zachować mobilność na starość

Według amerykańskich statystyk, jedna na cztery kobiety w wieku powyżej 65 lat nie jest w stanie przejść dwóch przecznic ani wejść po schodach. Niepełnosprawność ruchowa jest głównym rodzajem niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych i kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do utraty niezależności. Jednocześnie wiadomo, że lekka aktywność fizyczna, w tym zakupy lub spacer, może poprawić mobilność seniorek.
Wysiłek fizyczny jest niezbędny, by zachować mobilność na starość [fot. Paolo Ghedini from Pixabay]
Ustalono, że kobiety, które na początku sześcioletnich badań nie były niepełnosprawne ruchowo i najwięcej czasu poświęcały na o lekkiej intensywności, były o 40 procent mniej narażone na utratę mobilności w badanym okresie.

- Seniorzy, którzy chcą zachować mobilność, powinni wiedzieć, że liczy się każdy ruch, a nie tylko umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna. Odkryliśmy, że w przypadku starszych kobiet już lekki wysiłek pozwala zachować mobilność w późniejszym okresie życia - mówi prof. Andrea LaCroix z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

W ramach badań monitorowano zdrowie i zdolności codziennego funkcjonowania niemal 6 tysięcy kobiet w wieku ponad 63 lat. U uczestniczek sprawdzano poziom aktywności fizycznej i zdrowie . Poza tym przez siedem dni nosiły akcelerometr, który pozwalał obiektywnie określać codzienny wysiłek fizyczny.

Odkryto, że seniorki, które najdłużej wykonywały lekką aktywność fizyczną, miały o 46 proc. niższe ryzyko utraty sprawności ruchowej w porównaniu z kobietami, które cechowały się niższym poziomem wysiłku fizycznego. Największe korzyści odnotowano wśród kobiet o wskaźniku masy ciała (BMI) poniżej 30, ale aktywność poprawiała mobilność także u pań otyłych (BMI powyżej 30 oznacza otyłość).
Umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna jest coraz trudniejsza do wykonywania wraz z wiekiem. Biorąc pod uwagę starzejącą się populację USA, odkrycia te mogą mieć duży wpływ na zalecenia dotyczące zdrowia publicznego. Trzeba kłaść większy nacisk na znaczenie lekkiej aktywności dla poprawy zdrowia i samopoczucia starszych kobiet. Może to pomóc seniorkom zachować i - mówi prof. John Bellettiere, współautor badań.
Statystyki pokazują, że obecnie niewielu seniorów przestrzega ogólnych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, zgodnie z którymi tygodniowo należy poświęcać 150 minut na umiarkowany wysiłek fizyczny lub intensywnie ćwiczyć przez 75 minut. Według autorów, dane sugerują, że już lekka aktywność ma znaczenie dla zachowania mobilności, która pozwala zdrowo się starzeć. Seniorzy z niepełnosprawnością ruchową są częściej hospitalizowani i więcej wydają na opiekę zdrowotną.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć