Strona głównaZdrowieWysiłek fizyczny jest dobry dla... zdrowia psychicznego

Wysiłek fizyczny jest dobry dla... zdrowia psychicznego

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia psychicznego. A im bardziej zróżnicowane treningi, tym lepiej, mówią uczeni z Uniwersytetu w Bazylei. Jednym z powodów nasilenia problemów mentalnych w pandemii jest nie tylko izolacja, ale właśnie ograniczenie wysiłku fizycznego.
Wysiłek fizyczny jest dobry dla... zdrowia psychicznego [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Poranny spacer, wieczorny , a nawet zwykłe zakupy: aktywność pomaga poprawie stanu psychicznego. Część z nas próbuje pozostać , pomimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, inni są ruszają się znacznie mniej, bo Covid-19 tak silnie wpłynął na ich otoczenie i dotychczasowy styl życia.
To, że ćwiczenia sprzyjają nie tylko zdrowiu fizycznemu, ale także psychicznemu, potwierdzają różne badania. W testach koncentrowano się jednak głównie na wpływie rozmaitych programów ćwiczeń. - Z drugiej strony niewiele było wiadomo o tym, czy codzienne, naturalnie wybierane aktywności ruchowe również oddziałują na zdrowie psychiczne - mówi Andrew Gloster z Uniwersytetu w Bazylei.
W nowych badaniach wzięła udział ponad setka pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy przez tydzień nosili smartfony, dzięki czemu można było monitorować ruch pacjentów. Następnie porównano dane dotyczące aktywności z ankietami na temat samopoczucia uczestników i poziomem objawów ich .

Jak się okazało im więcej ludzie się ruszali i im bardziej zróżnicowana była ich aktywność, tym lepsze samopoczucie odnotowywali. Nie zaobserwowano jednak wpływu wysiłku na nasilenie symptomów zaburzeń. - Nasze wyniki sugerują, że sama aktywność nie wystarczy, aby osłabić objawy problemów psychicznych, ale może ona poprawić subiektywne samopoczucie - wyjaśnia Gloster.
Choć dane zostały zebrane przed pandemią, wyniki są również istotne w świetle ograniczeń w czasie kryzysu związanego z koronawirusem - dodaje Gloster. Ponieważ w tym okresie zaprzestano licznych zajęć towarzyskich i rekreacyjnych, wzorce wielu osób prawdopodobnie stały się również bardziej monotonne, co do pewnego stopnia mogło przełożyć się na osłabienie samopoczucia psychicznego.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy