Strona głównaZdrowieWypoczynek i rehabilitacja. Słowniczek od „A” do „Z”

Wypoczynek i rehabilitacja. Słowniczek od „A” do „Z”

Wraz z potrzebami klientów i zmieniającymi się trendami w turystyce prozdrowotnej, oferty hoteli i obiektów wypoczynkowych w całej Polsce również polegają modyfikacjom. Obecnie wielu turystów poszukuje miejsc pobytowych z walorami uzdrowisk, w których nie tylko można odpocząć, ale i skorzystać z usług rehabilitacyjnych.
Z jakich zabiegów mogę skorzystać w bazie hotelowej? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które decydują się na wypoczynek w połączeniu z ofertą leczniczą. Bogactwo takich propozycji w nadbałtyckich i górskich kurortach sprawia, że w medycznych centrach działających przy hotelach mogą się leczyć kuracjusze z różnymi problemami – ze schorzeniami endokrynologicznymi, neurologicznymi, reumatologicznymi, i dróg oddechowych, czy też ci wymagający rehabilitacji pourazowej.

fot. Interferie

Popularne zabiegi rehabilitacyjne od „A” do „Z”
 • Diadynamic – zabieg elektroterapeutyczny, przeprowadzany w rehabilitacji pourazowej, który wykorzystując prąd o niskiej częstotliwości, stymuluje mięśnie, redukuje ból i polepsza aktywność naczyniową. Zalecany jest m.in. przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach, migrenach, zaniku mięśni czy zaburzeniach krążenia.
 • Fala uderzeniowa – zabieg z zastosowaniem aparatu emitującego fale akustyczne, które koncentrują energię na bolących miejscach w procesie leczenia schorzeń mięśni i ścięgien. Dzięki niemu możliwe jest zwalczanie przewlekłego bólu układu mięśniowo-szkieletowego i przywrócenie sprawności ruchowej.
 • Galwanizacja – zabieg elektroterapeutyczny, opierający się na zastosowaniu przepływu prądu z elektrod, który zalecany jest w przypadku zaniku mięśni, kontuzji stawów, stanów zwyrodnieniowych, chorób neurologicznych. Wykonywany jest cyklicznie w obrębie kończyn i tułowia oraz głowy i szyi.
 • Inhalacja – zabieg przywracający drożność dróg oddechowych, polegający na wdychaniu odpowiednio dobranego roztworu leczniczego, który dzięki kontaktowi z błoną śluzową nosa i gardła szybkiej trafia do krwiobiegu. Rekomendowany jest w przypadku schorzeń układu oddechowego.
 • Interdyn – zabieg wykorzystujący prądy silniejsze od prądów diadynamicznych, które poprawiają stymulację naczyniowo-ruchową, likwidują bóle i zmniejszają napięcie układu współczulnego. Zalecany jest m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych, nerwobóli, stanów zapalnych stawów czy zaniku mięśni.
 • Jonoforeza – bezbolesny zabieg elektroterapeutyczny, który polega na wprowadzeniu przez skórę dobroczynnych jonów, działających leczniczo. Zabieg stosuje się m.in. w przypadku zaburzeń krążenia, stanów zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa czy nerwobóli.
 • Kąpiel lecznicza – zabieg balneologiczny, wspomagający leczenie wielu chorób. W uzdrowiskach najpopularniejszymi rodzajami tych zabiegów są kąpiele borowinowe, solankowe lub ziołowe.
 • Kinesiotaping – zabieg nazywany inaczej plastrowaniem dynamicznym, który polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi, nie ograniczającymi ruchów plastrami. Metoda ta wspomaga leczenie różnych dolegliwości bólowych, np. , ostrych bólów kręgosłupa i kończyn oraz tych, będących wynikiem kontuzji.
 • Krioterapia – ogół zabiegów wykorzystujących niskie temperatury, które stosowane są w celach leczniczych lub jako forma odnowy biologicznej. Wskazaniami do przeprowadzania zabiegu są przeciążenia stawów, choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne, osteoporoza, stwardnienie rozsiane czy niedowłady i przykurcze mięśni.
 • Lampa Sollux – urządzenie służące do naświetlań, które wspomaga ukrwienie organizmu i przemianę materii oraz zmniejsza ból i napięcie mięśni. Stosowane jest w przypadku stanów zapalnych i reumatycznych, stanach zwyrodnieniowych stawów, zespołów bólowych kręgosłupa, stanach zapalnych narządów węchu i słuchu lub jako przygotowanie do masażu i ćwiczeń ruchowych.
 • Laseroterapia – ogół bezbolesnych zabiegów, które polegają na dostarczaniu do chorego miejsca na ciele energii w postaci światła. Stosowane są m.in. przy zespołach bólowych i nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach dermatologicznych oraz stanach zapalnych.
 • Magnetoterapia – ogół zabiegów wykorzystujących zmienne pole magnetyczne o niskiej częstotliwości w terapii leczniczej, które zmniejszają napięcie mięśni i działają relaksacyjnie.
 • Masaż wirowy kończyn – łagodny masaż w formie kąpieli, wykorzystujący wpływ ciepłej wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne. Kąpiel zmniejsza napięcie mięśni, poprawia ukrwienie tkanek oraz ma działania przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.
 • Okład borowinowy – zabieg o rozgrzewającym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i poprawiającym ukrwienie tkanek. Zalecany jest w szczególności osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, przypadłościami reumatoidalnymi czy zapaleniem stawów.
 • Ultradźwięki – zabieg fizykoterapeutyczny, wykorzystujący fale ultradźwiękowe. Stosowany jest m.in. w przewlekłych stanach zapalnych, chorobach zwyrodnieniowych czy bólach różnego pochodzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Pola Nadziei
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy