Strona głównaZdrowieWygląd moczu a choroby - co o zdrowiu można wyczytać z uryny

Wygląd moczu a choroby - co o zdrowiu można wyczytać z uryny

Mocz - jego kolor i zapach - daje określone informacje o stanie naszego organizmu. Dzięki takiej prostej obserwacji możesz szybko zaradzić problemom, z jakimi zmaga się organizm lub uchronić się przed dalszym rozwojem jakiejś poważnej choroby.
Wygląd moczu a choroby - co o zdrowiu można wyczytać z uryny [Fot. Chamaiporn - Fotolia.com] Czasami kolor moczu znacznie się zmienia i nie obejmuje odcieni żółto-bursztynowych, ale ma istotnie zmienioną barwę. W takim przypadku daje to informację o różnych możliwych zjawiskach w organizmie czy problemach zdrowotnych.

  • Jeśli uryna ma odcień zielony lub niebieski, zazwyczaj jest to powodowane przez coś, co zostało zjedzone. Określone jedzenie oraz napoje, a także leki mogą istotnie zmieniać kolor moczu, szczególnie, jeśli zawierają niebieski barwnik.
  • Czerwony lub różowy mocz - podobnie, niektóre naturalnie czerwone pokarmy mogą powodować zmiany koloru moczu. Poza tym jego przyczyną bywają środki przeczyszczające i pewne leki. Wreszcie może to oznaczać krew w moczu i stanowić oznakę jakiegichś problemów zdrowotnych, wśród nich wymienia się np. , kamienie pęcherza moczowego, a nawet raka płaskonabłonkowy. Poza tym taka barwa uryny może oznaczać, że masz niedobór lub problemy z metabolizowaniem tego pierwiastka.
  • Mocz może być pomarańczowy po zjedzeniu jeżyn, , rabarbaru i po zastosowaniu niektórych leków z barwnikami. Co do problemów medycznych, może stanowić symptom żółtaczki i , a także innych chorób wątroby czy też problemów z trzustką. Tej barwie może towarzyszyć silny amoniakowy zapach.
  • Mętny i gęsty mocz może stanowić oznakę wielu zakażeń, szczególnie powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka i . Inne możliwe przyczyny zmętnienia obejmują zakażenia waginy i dróg moczowych.
  • Pieniący się mocz - jeśli jest taki dość często - może oznaczać obecność w nim białka.
  • Ciemny mocz może wskazywać na zakażenie dróg moczowych lub . W przypadku mężczyzn, oznaczać może obecność nasienia w moczu.
  • Mocz, który odznacza się silnym zapachem amoniaku lub nieco słodkim zapachem jest często pierwszym wskazaniem infekcji dróg moczowych.
  • Słodkawy zapach moczu może też wskazywać na a - u zdiagnozowanych diabetyków - niewłaściwą kontrolę poziomu ukru we krwi.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X