Strona głównaZdrowieWyciąg z ziaren kawy pomaga kontrolować poziom cukru

Wyciąg z ziaren kawy pomaga kontrolować poziom cukru

Naturalny ekstrakt z nieprażonych ziaren kawy może być pomocny w walce z niekontrolowanym poziomem cukru we krwi charakterystycznym dla cukrzycy.
Wyciąg z ziaren kawy pomaga kontrolować poziom cukru [© prajit48 - Fotolia.com] Badania przeprowadzone w Indiach z uczestnikami o normalnym stężeniu glukozy we krwi wykazały, że różne dawki wywoływały obniżenie poziomu cukru we krwi. Większa ilość kawy powodowała większy spadek.

-Skoro takie efekty uzyskano u zdrowych osób, powinny być jeszcze silniejsze u pacjentów z , uważają autorzy badań z University of Scranton w stanie Pennsylvania.

Badacze zaprosili do testów 30 mężczyzn i kobiety o normalnej wadze, którzy nie zmagali się z cukrzycą. Uczestnikom podano od 100 do 400 mg ekstraktu zielonej kawy w kapsułce, a następnie przeprowadzono test tolerancji glukozy.

Wszystkie dawki ekstraktu okazały się obniżać poziom cukru we krwi uczestników. Zażycie 400 mg specyfiku wiązało się z 24- procentowym spadkiem stężenia glukozy w 30 minut po zażyciu ekstraktu i 31-procentowym obniżeniem w 120 minut później.

Jak sądzą uczeni, uzyskany skutek zawdzięcza się temu, że w ekstrakcie z zielonej kawy jest wysokie stężenie kwasów chlorogenowych - przeciwutleniaczy znajdujących się także m. in. w jabłkach, wiśniach, śliwkach i innych owocach oraz warzywach. Wysokie temperatury stosowane w celu prażenia ziaren kawy zazwyczaj rozkładają kwasy chlorogenowy, więc napoje kawowe zawierają mniej ekstraktów niż suplementy.

Inne badania, opublikowano jeszcze w 2012 roku w New England Journal of Medicine, dowiodły, że każda kolejna filiżanka kawy miała wpływ na zmniejszenie wskaźnika przedwczesnej śmierci. Natomiast analizy 18 badań (obejmujących 457 tys. osób) opublikowane w 2009 roku w Archives of Internal Medicine wykazały, że dodatkowa porcja kawy była związana z 7-procentowym spadkiem prawdopodobieństwa cukrzycy typu 2. Cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem , utraty wzroku, zaburzeń funkcjonowania nerek i amputacji kończyny dolnej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy