Strona głównaZdrowieWybierz się na długi spacer. Tak obniżysz ciśnienie

Wybierz się na długi spacer. Tak obniżysz ciśnienie

Warto często i długo spacerować - dzięki temu można ograniczyć nadciśnienie.
Wybierz się na długi spacer. Tak obniżysz ciśnienie [fot. Susanne Pälmer from Pixabay]
Regularna aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Nie trzeba jednak specjalnych treningów, żeby zyskać takie korzyści zdrowotne - wystarczą np. dłuższe .

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco pokazało, że istnieje związek między tym, ile kroków dziennie robi dany człowiek i poziomem ciśnienia krwi u niego.

Uczeni przeanalizowali dane 638 osób, które codziennie przez co najmniej 5 godzin nosiły zegarek Apple Watch - rejestrował on codzienną liczbę kroków. Ponadto uczestnicy regularnie mierzyli swoje co tydzień przez cały okes trwania badania, tj. 5 miesięcy.

Po uwzględnieniu czynników demograficznych, ustalono, że skurczowe ciśnienie krwi uczestników było o około 0,45 punktu niższe na każde tysiąc wykonanych dziennie kroków, co oznacza, że osoba wykonująca 10 tysięcy kroków dziennie miałaby skurczowe ciśnienie krwi o 2,25 punktu niższe niż osoba wykonująca jedynie 5 tysięcy kroków.

Biorąc pod uwagę, że uczestnicy badania mieli średnie skurczowe ciśnienie krwi wynoszące 122 mm Hg, taka modyfikacja może stanowić różnicę między ciśnieniem krwi uważanym za normalne i tym uznawanym za podwyższone. Jakkolwiek badanie miało charakter obserwacyjny i nie wykazało relacji przyczynowo-skutkowej, wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że wyższy poziom aktywności fizycznej może pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
To badanie ugruntowuje nasze zrozumienie związku między aktywnością fizyczną i ciśnieniem krwi i wskazuje, że lub wskaźnik masy ciała stanowią znaczną część tego związku - mówi dr Mayank Sardana, autor badań - w przyszłości warto zastanowić się, w jaki sposób można wykorzystać inteligentne urządzenia dla promowania aktywności fizycznej, a przez to dla zmniejszenia poziomu otyłości i obniżenia ciśnienia krwi.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy