Strona głównaZdrowieWstydliwy damski problem

Wstydliwy damski problem

Według szacunków lekarzy trapi około 3 mln Polaków, ale niewiele osób jest w stanie się do tego przyznać. Nietrzymanie moczu – bo o nim mowa – to przypadłość, która dotyczy głównie kobiet, zarówno dojrzałych, jak i młodych.
Do lekarzy najczęściej trafiają kobiety, które cierpią na tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się ono mimowolnym popuszczaniem moczu na przykład podczas kaszlu czy kichania. Zazwyczaj jest spowodowane osłabieniem mięśni dna macicy i obniżeniem się pęcherza. Dotyka głównie kobiet po menopauzie, u których znacznie obniża się poziom estrogenów, ale coraz częściej diagnozowane jest także u młodych kobiet tuż po porodzie (zwłaszcza u wieloródek).

Leczenie NTM polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna macicy. Są to bardzo proste ćwiczenia polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięsni krocza, a co najważniejsze – można je wykonywać w każdej wolnej chwili. Ćwiczyć można zarówno przed telewizorem, jak i w oczekiwaniu na autobus czy podczas pracy przy biurku.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby pacjentkom zaleca się noszenie w pochwie specjalnych ciężarków (od najlżejszych na początku terapii do najcięższych w ostatniej fazie leczenia), a w ostateczności stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Największym problemem dla wielu cierpiących na tę przypadłość kobiet jest pokonanie bariery wstydu i wizyta u lekarza, tymczasem okazuje się, że leczenie NTM – choć czasem dość długie - jest w gruncie rzeczy proste i bardzo skuteczne.

Chorym na NTM zaleca się noszenie dostępnych w każdej aptece wkładek lub pieluchomajtek, które oprócz tego, że pochłaniają wilgoć, absorbują także przykry zapach.

Adrianna Buniewicz / Kobiety.net.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy