Strona głównaZdrowieWstań. Siedzący tryb życia cię zabija

Wstań. Siedzący tryb życia cię zabija

Siedzący styl życia zagraża zdrowiu. Obliczono, że wiąże się z kilkudziesięcioma chorobami. Trzeba więc zadbać o to, by dostatecznie często podnosić się z kanapy lub fotela.
Wstań. Siedzący tryb życia cię zabija [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Krótkie spacery, przechadzka do ogrodu, rozmowa przez telefon na stojąco, jazda na rowerze - oto recepta na zwiększenie , mówią eksperci. Radzą, by podnosić się z krzesła co godzinę i pospacerować 10 minut.

Jak mówi James Levine, endokrynolog z oddziału „Obesity-Solution" ze szpitala w Arizonie, długie pozostawanie w jest wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Levine, który od trzydziestu lat bada problemy zdrowotne związane z siedzącym trybem życia, właśnie opublikował książkę „Wstań! Dlaczego twój fotel cię zabija i co możesz z tym zrobić" („Get Up!: Why Your Chair is Killing You and What You Can Do About It).

Problem permanentnego siedzenia został nazwany „Sitting Disease" („choroba siedzenia") i powiązano go z trzydziestoma czterema różnymi chorobami, m. in. z , zaburzeniami poznawczymi, różnymi formami nowotworu, , . Jak wynika z badań, ci, którzy mniej czasu spędzają w pozycji siedzącej, dłużej żyją.

W swojej książce Levine podkreśla, że problem długiego pozostawania w pozycji siedzącej dotyczy wielu ludzi, a szczególnie osób dojrzałych i starszych. Pisze, że pół godziny aktywności fizycznej dziennie wystarczy, ale nie zwalczy to wielu godzin siedzenia. Trzeba wstawać z fotela czy kanapy.

Rekomenduje dziesięć minut po domu co godzinę. Według lekarza, większa część ludzi przesiaduje 10 do 15 godzin dziennie, a nasze ciało jest przecież przeznaczone do ruchu.

Dr Levine wskazuje, że istnieje wiele sposobów na to, by się nie „zasiedzieć". Trzeba się po prostu nieco postarać urozmaicać sobie codzienną aktywność. Co godzinę można wykonywać serię krótkich ćwiczeń, mówi endokrynolog. Dotyczy to także tych, którzy jeżdżą na wózku inwalidzkim, wraz ze swoim niemobilnym pacjentem lekarz wykonuje ćwiczenia rąk i kręgów szyjnych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy