Strona głównaZdrowieWskaźnik sercowy ma wpływ na stan mózgu

Wskaźnik sercowy ma wpływ na stan mózgu

Słabe serce, tj. takie, które pompuje krew mniej efektywnie, może oznaczać mniej energii dla mózgu, uważają naukowcy.
Przy pomocy rezonansu magnetycznego (MRI) naukowcy z Boston University School of Medicine w USA odkryli, że u ludzi, których serca nie są w pełni skuteczne w pompowaniu krwi, obraz mózgu jest starszy niż u pozostałych.

Kurczenie się mózgu jest do pewnego stopnia zjawiskiem normalnym - jego objętość zmniejsza się wraz z wiekiem. Jednak uczeni stwierdzili, że w tym procesie serce odgrywa znaczącą rolę, niewydolność centralnego narządu układu krwionośnego może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się mózgu.

Poprzez obliczenie u uczestników badania wskaźnika sercowego (cardiac index, CI, który stanowi znormalizowaną wartość pojemności minutowej serca przeliczoną na powierzchnię ciała) badacze byli w stanie oszacować, czy mniejsza ilość pompowanej krwi była związana ze zmianami w mózgu.

Okazało się, że im niższy wskaźnik sercowy, tym intensywniejszy proces kurczenia się mózgu. U osób, których serce pompowało najmniej krwi, objętość mózgu była taka, jakby byli o dwa lata starsi w porównaniu do uczestników z najbardziej wydolnym sercem. Takie efekty zauważono zarówno u partycypantów, którzy cierpieli na inne choroby serca, np. chorobę niedokrwienną, ale także u osób, u których nie stwierdzono objawów żadnej dolegliwości kardiologicznej.

Dokładna przyczyna związku między czynnością serca i objętością mózgu nie jest jeszcze dobrze znana, powiedziała Angela L Jefferson, autorka badań i profesor neurologii na Boston University School of Medicine. - Istnieje kilka teorii, dlaczego mniejszy wskaźnik sercowy może mieć wpływ na zdrowie mózgu. Jedna z nich głosi, że mniejsza ilość krwi pompowanej z serca to niedostateczny jej przepływ do mózgu, który wówczas otrzymuje mniej tlenu i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jego komórek - powiedziała prof. Jefferson.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy