Strona głównaZdrowieWskaźnik ryzyka udaru i zawału: siła uścisku dłoni

Wskaźnik ryzyka udaru i zawału: siła uścisku dłoni

Siła uścisku dłoni może wskazywać na poziom zdrowia sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że dość dokładnie pozwala oszacować ryzyko problemów układu krążenia.
Wskaźnik ryzyka udaru i zawału: siła uścisku dłoni
Prawdopodobieństwo lub daje się przewidzieć na podstawie siły uścisku dłoni: im jest silniejszy, tym mniejsze tę osobę cechuje ryzyko kłopotów z sercem.

Międzynarodowa grupa uczonych zgromadziła badania z udziałem ponad 140 tysięcy ludzi w wieku 35-70 lat. Kiedy przeanalizowano te dane, ustalono, że siła ściskania jakiegoś przedmiotu w dłoni jest dobrym predyktorem .

Jak wyjaśniają autorzy, uścisk zależy od płci i wieku danej osoby, ale określając jego przeciętną siłę, można ustalić, czy w przypadku konkretnego pacjenta znacząco słabnie, czy też zmienia się zgodnie z naturalnym procesem starzenia się.

Jeśli chodzi o średnią, ustalono, że 25-letnia kobieta odznacza się siłą uścisku odpowiadającą 34 kg, a 70-letnia seniorka - 24 kg. W przypadku mężczyzn wartości te wynoszą odpowiednio 54 i 38 kg. Zgodnie z obliczeniami ekspertów, każde nieuzasadnione zmniejszenie siły uchwytu oznacza wzrost prawdopodobieństwa z powodu różnych przyczyn o 16 proc., a śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych o 17 proc. Jednocześnie ustalono, że przekłada się to wzrost ryzyka zawału serca i udaru o odpowiednio 7 i 9 proc.

Choroby serca, w tym zadrzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał i udar, są główną przyczyną śmierci na całym świecie, odpowiadają za niemal 18 milionów zgonów rocznie, czyli 31 proc. wszystkich zgonów. Większości chorób sercowo-naczyniowych można by zapobiec poprzez osłabienie behawioralnych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niezdrowe menu, nadmierna waga, brak aktywności fizycznej i nadmiar alkoholu.

O badaniach napisano w magazynie Lancet:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy