Strona głównaZdrowieWpływ na poziom żelaza może zapewnić dłuższe i zdrowsze życie

Wpływ na poziom żelaza może zapewnić dłuższe i zdrowsze życie

Zidentyfikowano geny związane ze starzeniem się, które mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie starzeją się w innym tempie niż pozostali.
Wpływ na poziom żelaza może zapewnić dłuższe i zdrowsze życie [fot. for donat boosty.to/victoria_art_music from Pixabay]
Dane genetyczne ponad miliona osób sugerują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu we krwi może być kluczowe dla zdrowszego starzenia się i dłuższego życia.

Biologiczne starzenie się, czyli tempo, w jakim nasze ciała słabną z upływem czasu, różni się w zależności od ludzi i ma związek z najpoważniejszymi chorobami, w tym , demencją i nowotworami.

Zidentyfikowano dziesięć regionów genomu ludzkiego powiązanych z dobrym zdrowiem i .
Odkryto też, że zestawy genów mające związek z żelazem były szczególnie istotne dla miar starzenia się. Ustalono, że geny zaangażowane w metabolizm żelaza we krwi są częściowo odpowiedzialne za długowieczność w relatywnie dobrym zdrowiu.

Dieta ma wpływ na żelazo we krwi, a nadmiernie wysoki lub zbyt niski poziom tego pierwiastka jest powiązany z chorobami charakterystycznymi dla starszego wieku, takimi jak , i osłabienie zdolności organizmu do zwalczania infekcji.

Według autorów, zaprojektowanie leku, który mógłby naśladować wpływ zmienności genetycznej na metabolizm żelaza, może osłabić niektóre efekty starzenia się.

- Jak się wydaje, wysoki poziom żelaza we krwi skraca zdrowe lata życia, a utrzymywanie odpowiedniej ilości tego pierwiastka może zapobiec zaburzeniom związanym z wiekiem. Być może dlatego bardzo wysoki poziom bogatego w żelazo czerwonego mięsa w diecie oznacza wyższe ryzyko związanych z wiekiem chorób, takich jak choroby serca - mówi dr Paul Timmers z Uniwersytetu w Edynburgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy