Strona głównaZdrowieWojna ma wieloletni destrukcyjny wpływ na zdrowie

Wojna ma wieloletni destrukcyjny wpływ na zdrowie

Wszyscy w napięciu obserwujemy rosyjską napaść na Ukrainę. Już widać pierwsze przerażające zniszczenia. Wojna ma wielorakie tragiczne skutki, w tym - jak się okazuje - niszczy nasze zdrowie także w dłuższej perspektywie. Życie w strefie wojennej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru wśród cywilów, także wiele lat po zakończeniu konfliktu.
Wojna ma wieloletni destrukcyjny wpływ na zdrowie [fot. WikiImages from Pixabay]
Oceniono, na podstawie wielu badań, jaki jest wiązek między konfliktem zbrojnym a zdrowiem cywilów. Pod uwagę wzięto walki w Syrii, Libanie, Bośni, Chorwacji, Palestynie, Kolumbii i Sudanie.

Odkryto, że konflikty wiązały się z licznymi negatywnymi skutkami dla zdrowia ludności cywilnej, w tym z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej, udaru mózgu, , nadmiernego ciśnienia krwi i , a także z nasilonym piciem alkoholu i paleniem papierosów.

Poza bezpośrednimi skutkami działań wojennych, takimi jak obrażenia powybuchowe, choroby zakaźne, czy niedożywienie, oceniono długotrwałe zagrożenia dla zdrowia, które mogą wynikać, m. in. z problemów z dostępem do świadczenia usług opieki zdrowotnej - one zaś przekładają się na wyższe ryzyko .

Pod uwagę wzięto 65 badań obejmujących 23 konflikty zbrojne. Analizy koncentrowały się na chorobach sercowo-naczyniowych i czynnikach ich ryzyka. Uwzględniono też dane dotyczące śmiertelności i poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, a także informacje o spożyciu alkoholu i paleniu papierosów.

Według naukowców wojny mogą wpłynąć na przewlekłe stany zdrowia poprzez dwa podstawowe mechanizmy. Po pierwsze, skutki życia w strefie konfliktu oznaczają wyższy stres i niepokój, prowadząc do zwiększenia ciśnienia krwi, jak również nasilenia zachowań ryzykownych, picia większej ilości alkoholu i palenia więcej papierosów. Po drugie, niszczenie systemów opieki zdrowotnej nie pozwala przeprowadzać badań przesiewowych, ogranicza dostęp pacjentów do szpitali i personelu medycznego, zmniejsza dostępność do leków i sprawia, że ludzie przestają regularnie stosować stosowanie farmaceutyki, takie jak statyny lub insulina.

Odkryto, że konflikt zbrojny jest realnie związany z wysokim ryzykiem choroby wieńcowej, choroby naczyń mózgowych () i chorób endokrynologicznych (takich jak cukrzyca). Wojna sprawiała również, że ludzie częściej sięgali po niezdrowe używki, zarówno w czasie działań zbrojnych, jak i po ich zakończeniu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy