Strona głównaZdrowieWitamina E chroni serce

Witamina E chroni serce

Witamina E daje nam wiele korzyści - wśród nich jest zmniejszenie szkód, które sercu wyrządza zawał.
Witamina E chroni serce [fot. Beverly Buckley z Pixabay]
Testy na myszach pokazały, że witamina E jest szczególnie dobra dla zdrowia serca. Jej dostarczenie pozwoliło zmniejszyć uszkodzenie mięśnia sercowego z powodu i terapii, która również może mieć podobne niepożądane skutki uboczne.

Jak mówią australijscy eksperci, witamina E oraz jej pochodne to jedne z najskuteczniejszych środków przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Najpierw szybkie ich podanie pacjentom, a potem powtórzenie dawki ma istotny wpływ na ograniczenie uszkodzenia mięśnia sercowego.

Zawał to bardzo groźne zdarzenie sercowo-naczyniowe zdarzeń sercowo-naczyniowych i jest wjedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Powoduje drastyczne zmniejszenie dopływu krwi do serca i skutkuje zniszczeniem tkanki mięśniowej serca. Szybka pomoc medyczna może osłabić uszkodzenia - leczenie reperfuzyjne polega na jak najszybszym odblokowaniu tętnicy i przywrócenia dopływu krwi. Równocześnie jednak może ono się wiązać z dalszym uszkodzeniem tkanki i rozwojem stanu zapalnego.

Do badań na gryzoniach autorzy wykorzystali alfa-tokoferol, pochodną witaminy E o silnych wlaściwościach przeciwutleniających i funkcji regulacji genów związanych z tłuszczów oraz .

Według uczonych z Uniwersytetu w Jenie jest skutecznym i tanim leczeniem, więc ich badanie może być ważnym elementem upowszechnienia stego sposobu osłabiania efektów zawału.

Na temat badań można przeczytać w Redox Biology:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy