Strona głównaZdrowieWitamina D3 pomocą w walce z osteoporozą

Witamina D3 pomocą w walce z osteoporozą

Działa podstępnie i często rozwija się bez żadnych objawów. To dlatego mówi się o niej „cichy złodziej”. Wprawdzie częściej atakuje kobiety, ale nie omija też mężczyzn. Osteoporoza, bo o tej chorobie tu mowa, wielu ludziom mocno skomplikowała życie. Jednym z niezbędnych elementów leczenia choroby jest podniesienie poziomu witaminy D3 w organizmie.
Istotą osteoporozy jest obniżenie wytrzymałości tkanki kostnej na skutek zmniejszenia masy kostnej oraz zaburzenia mikroarchitektury i jakości tej tkanki. W konsekwencji dochodzi do zwiększonej łamliwości kości, a w tej chorobie - do złamań osteoporotycznych, głównie dotyczących kręgów, szyjki kości udowej czy kości przedramiennej.

Potoczne określanie osteoporozy jako „cichego złodzieja” ma swoje uzasadnienie. Bardzo często wcześniej nie ma żadnych objawów choroby. Dopiero jakaś banalna czynność np. przesunięcie mebla wyzwolić może gwałtowny ból kręgosłupa, co po badaniu zostanie zdiagnozowane jako złamanie kręgu. Nawet zwykły upadek na równej drodze i podparcie się ręką może spowodować złamanie nadgarstka. Jednak najgorszym z tych czarnych scenariuszy jest upadek na biodro i złamanie szyjki kości udowej.

Specjalistyczne badania wykazały, że osteoporoza atakuje częściej osoby starsze, częściej kobiety niż mężczyzn. Statystyki nie napawają optymizmem: tylko w ciągu jednego roku w Polsce odnotowuje się aż 12 tys. złamań szyjki kości udowej, a potencjalnie osteoporozą jest zagrożonych aż 4 mln mężczyzn i 5 mln kobiet! Osteoporozie czasami towarzyszą ostre bóle kręgosłupa, zaburzenia trawienia, bóle brzucha i duszność związana z brakiem miejsca dla płuc w skróconej klatce piersiowej. W tym ostatnim przypadku narządy jamy brzusznej i klatki piersiowej są uciskane przez żebra obniżone czasami poniżej poziomu talerzy kości biodrowych.

Leczenie osteoporozy nie polega na tym, że odtworzymy masę kostną, że wrócimy do tej, którą każdy z nas miał w wieku 30-35 lat. Niestety jest to niemożliwe.

Leczenie osteoporozy sprowadza się do zmniejszenia tempa zaniku kostnego, czy wręcz do całkowitego jego zahamowania oraz pobudzenia kości do odbudowy masy kostnej i prawidłowej struktury. Z pewnością pomogą w tym preparaty zawierające wapń i witaminę D3, która pobudza wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem. Witamina ta ma ponadto olbrzymi wpływ nie tylko na prawidłowe kształtowanie się kości, na ich odpowiednią gęstość, ale także na stan naszego uzębienia. Jej obecność we krwi wpływa także korzystnie na system nerwowy człowieka, na pracę mięśni i serca. Z kolei wapń jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów fizjologicznych w organizmie. Reguluje np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy