Strona głównaZdrowieWitamina D zmniejsza ryzyko raka?

Witamina D zmniejsza ryzyko raka?

Wiadomo, że witamina D pomaga w zachowaniu zdrowia kości, bierze udział w różnych procesach w organizmie, zmniejsza ryzyko demencji. Nowe badania wskazują, że może mieć również właściwości ochronne przed rakiem.
Witamina D zmniejsza ryzyko raka? [Fot. bit24 - Fotolia.com] Witamina D, co potwierdza wiele testów, pomaga zapobiec niektórym chorobom przewlekłym i uchronić się przed . Teraz japońscy uczeni ustalili, że większa ilość tej witaminy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, w tym raka wątroby.

Nasz organizm syntetyzuje w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Może być ona jednak dostarczana, choć w mniejszym stopniu, z żywności. Jej główna funkcja to zwiększenie zdolności absorpcji i fosforu w jelitach, dzięki temu takie tkanki, jak, kości, chrząstki i zęby są odpowiednio mineralizowane.

Coraz więcej testów wskazuje, że witamina D pomaga zwalczać niektóre choroby przewlekłe, w tym niektóre nowotwory. W szesnastoletnich badaniach wzięło udzial prawie 40 tysięcy osób w wieku 40-69 lat. Wszyscy uczestnicy podali szczegółowe informacje na temat swojej historii chorób, diety i stylu życia, pobrano od nich także próbki krwi do pomiaru poziomu witaminy D.

Okazało się, że wyższe dawki witaminy D zmniejszają ogólne ryzyko zachorowania na . Takie wyniki uzyskano, po uwaględnieniu najpowszechniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów. Większe ilości witaminy D były szczególnie związane z niższym ryzykiem .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X