Strona głównaZdrowieWitamina D powstrzyma rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów?

Witamina D powstrzyma rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów?

Z nowych badań wynika, że witamina D może zapobiec rozwojowi chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Witamina D powstrzyma rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów? [Fot. kolesnikovserg - Fotolia.com] Badania przeprowadzone przez pracowników University of Birmingham wykazały, że witamina D może skutecznie zapobiegać pojawieniu się stanu zapalnego, w tym , przewlekłego zaburzenia zapalnego atakującego wiele stawów, w tym dłoni i stóp.

Eksperci sprawdzili, jaka jest zdolność komórek odpornościowych we krwi do odpowiedzi na witaminę D u ludzi zdrowych i chorych na reumatoidalne zapaleniem stawów. Wyniki wykazały, że tkanki, które jeszcze nie były dotknięte chorobą, skutecznie reagowały na tę witaminę, co wskazuje na jej działanie ochronne.

W przypadku obecności choroby jednak nie była efektywna, co wynika z tego, że choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów prowadzą do niewrażliwości na wspomnianą witaminę.

Testy pzreprowadzono w oparciu o wcześniejsze badania, które wykazały, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają niedobór witaminy D, a ona sama wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Odkrycia mają szczególne znaczenie dla mieskzańców środkowej i północnej Europy, gdzie często występują niedobory witaminy D ze względu na długi sezon jesienno-zimowy, który nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz, co jest niezbędne do syntetyzowania tej witaminy w organizmie. Można dostarczać jej sobie także z pożywienia, ale występuje ona w bardzo nielicznych produktach spożywczych, takich jak żółtko jaj albo tłuste ryby, m.in. łosoś, węgorz czy dorsz.

Witamina D jest potrzebna dla zdrowych kości, zębów i mięśni. Poza tym może obniżyć ryzyko i grypy oraz pomóc , a nawet mieć zastosowanie w .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Journal of Autoimmunity.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy